Kora őszi zenei programok
A nyári fesztiválok vége nem jelenti azt, hogy Ausztria színvonalas zenei események nélkül marad. Ilyenkor érdemes kicsit körülnézni „vidéken”: Burgenland, Alsó- és Felső-Ausztria, Stájerország még kínál elég rendezvényt.
Nem akármilyen programmal zár a grafeneggi nyári fesztivál (Alsó-Ausztria), a zongoraművész Rudolf Buchbinder rendezvénye, amelyen ő maga a Svéd Királyi Filharmonikus Zenekarral lépett fel. Nagy sikert aratott a Budapesti Fesztiválzenekar, Leonidas Kavakos-szal. A befejezésig hátralévő egy hét csúcspontja a Bécsi Filharmonikusok koncertje Zubin Mehta vezényletével (szeptember 9-én) és a londoni szimfonikusok kétnapos vendégszereplése (szeptember 4-5-én). A zárónap is érdekes lesz: a fesztivál vendége, Tan Dun zeneszerző maga vezényli Marco Polo négy titkos útja című oratóriumát, amelynek ez lesz az ősbemutatója. Grafenegg, a szép kastély parkjában és a két éve átadott modern szabadtéri hangverseny színpadán (Wolkenturm) megrendezett fesztivál a gazdag programnak köszönhetően immár biztos helyet vívott ki a rangos ausztriai nyári rendezvények sorában. www.grafenegg.at
Robotok Linzben
A szeptember hagyományosan az egyik legnehezebben leírható ausztriai fesztivállal kezdődik: a linzi (Felső-Ausztria)
Az idei év központi témája az emberi beavatkozás a természetbe, a géntechnológia buktatói. Szemléletesek és látványosak a példák: Japánból érkezett robotemberek a főszereplők, a kívánt „mondanivaló” az ő közbeiktatásukkal jut el a közönséghez. Az Ars Electronica rendezvényei szeptember 3. és 5. között látogathatók, a program a honlapon található.
Ősbemutató Kismartonban
Burgenland sem marad el a többi tartomány mögött. Bár a
fraknói vármár búcsúzott a nyártól , az Esterházy kastélyban, Kismartonban éppen szeptemberre időzített egy érdekes koncertet. Szeptember 4-én mutatják be „Az év európai dzsessz-zenésze“ díjjal 2003-ban kitüntetett Wolfgang Muthspiel Haydn-ihlette zenedarabját. Joseph Haydn az Esterházy hercegek udvari zeneszerzőjeként a Kismartonban eltöltött negyven évben összesen nyolcvanhárom vonósnégyest komponált. Wolfgang Muthspiel, neves zeneszerző és gitárművész, az Alapítvány felkérésére ezt a zenei anyagot dolgozza fel. A negyvenperces mű, amelyet Muthspiel erre az alkalomra komponált, egyértelműen magán viseli a szerző dzsesszel átitatott zenei nyelvének jegyeit, ám értelmezhető reflexiónak is Haydn vonósnégyesére.Már átnyúlik az októberbe a nevében mind a tartományt, mind az évszakot jelző Stájer ősz www.steirischerherbst.at, amely szeptember 24-től 250 rendezvényből álló programra várja a közönséget. Intendánsa, Veronica Kaup-Hasler, akinek ez a negyedik évadja a magát avantgárdnak pozicionáló rendezvény élén, úgy véli, ilyen bőség mellett nem nehéz a sokszínűség. Szükség is van erre, ez a fesztivál nem éppen könnyű szórakozást ígér. Több mint négy évtizede találta ki Graz, ez az akkortájt inkább álmosnak mondható barokk városka, hogy jó lenne bekapcsolódni az Ausztriára oly jellemző igényes kulturális események rendezésébe. Hogy a másolásnak még a vádja se érje, kezdettől fogva saját stílust választott, s ennek jegyében az avantgárd művészetet állította a középpontba. Ausztriában ez ma már nem számít Ausztriában különlegességnek, de amikor 42 évvel ezelőtt a tartományban megrendezték az első őszi kulturális seregszemlét, feltűnést keltettek és vitát kavartak a bemutatott művek, a kiállítások. A részletes program a fesztivál honlapján megtalálható.