Költséges a zöldhatár felügyelete
Nem a legolcsóbb mulatság a katonaság kisegítő szolgálata Ausztria keleti határain: tavaly 12,6 millió euróba került a hadsereg bevonása a nem létező határ őrizetébe. Kérdés, megéri-e: mindössze kilenc illegális határátlépőt füleltek le, embercsempész pedig egy sem akadt horogra.
Nem kell nagy számtantudomány ahhoz, hogy kiderítsük: egyetlen illegális határátlépő elfogása 1,4 millió euróba került, ami még a mostaninál kevésbé sanyarú időkben is elgondolkodtató. Igaz, 2007 - a szomszédos országok schengeni taggá válása – óta 1262 esetben küldtek jelentést a burgenlandi és alsó-ausztriai határon szolgálatot teljesítő katonák a rendőrségnek bűncselekményre utaló eseményekről. A nyomozás eredményeképpen mindössze 79 esetben indult bírósági eljárás, betörésért, garázdaságért, vagyon elleni bűncselekményért 11 személyt vettek őrizetbe.
A nagy kérdés – legalábbis osztrák ellenzéki politikusok számára –, vajon megéri-e ez a ráfordítás a soványka eredményt, szükség van-e rá. Az összesen 1450 km hosszú – magyar -, szlovák és szlovén – határszakaszon 1990 óta segít a hadsereg a határőrségnek az illegális bevándorlás megakadályozásában: az első években 40 ezernél is több engedély nélkül Ausztriába tartó menekültet fogtak el – a schengeni bővítés előtti utolsó évben ez a szám hat-hét ezerre csökkent, tavaly alig 1500 volt. Jelenleg 800 katona járőrözik: nem lévén másra mandátumuk, megfigyelnek és jelentik a rendellenesnek ítélt helyzeteket.
A téma örökzöldnek tűnik, s bár decemberben ismét meghosszabbították a határszolgálatot, most, a tavalyi statisztikai adatok nyilvánosságra hozatalakor ismét kiújult a vita. A védelmi minisztérium a belügyminiszterrel teljes egyetértésben elutasítja az ellenérveket. A lakosság biztonságérzetét már a hadsereg jelenlétének puszta gondolata is növeli – mondják a kormány politikusai, s a két érintett tartomány vezetői bólogatnak. Különösen Burgenlandban, ahol hamarosan tartományi választásokat tartanak.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a