Kifutnak az időből a nácivadászok
Csaknem 71 évvel a nagy világégés után utóbbiak közül hányan vannak még szökésben, van-e még remény arra, hogy előbbiek levadásszák egy zsugoródó geriátriai társaság tagjait?
A Simon Wiesenthal központ azt mondja: van. Az Utolsó esély művelet neve azonban árulkodik, írja a New York Times. Zuroff azt közölte, hogy nem az érintettek kora, hanem a politikai akarat hiánya jelenti számukra a legfőbb akadályt. A volt kommunista államokban pedig leginkább az nehezíti a munkájukat, hogy azok a balti köztársaságok vezérletével megpróbálják eltorzítani a Holocaust történetét és elismertetni, hogy a kommunizmus bűnei egyenértékűek azzal, amit a nácik csináltak. Zsidó csoportok bírálták, hogy az ausztrál Legfelsőbb Bíróság nem adta ki Zentai Károlyt. A tettesek felkutatását egyébként nem csak az ösztönzi, hogy az igazságszolgáltatás elé állítsák őket, hanem az is, hogy az ilyen perek emlékeztetőül szolgáljanak a fiatalabb nemzedékek számára a 2 világháború egész szörnyűségéről.
A munkához nagy támogatást nyújtott a németországi Demjanjuk-ítélet, amely közvetlen bizonyítékok nélkül született meg. Elméletileg megnyitotta ugyanis az utat, hogy felelősségre vonjanak bárkit, aki haláltáborban, vagy mozgó gyilkoló egységben szolgált. Egy túlélő azonban a Csatáry-ügy kapcsán feltette a kérdést: Miért ad az isten ilyen hosszú életet ezeknek az embereknek? Már túl késő, mert már leélték az életüket.