A BioNTech közleménye szerint részletesen megvizsgálta az ügyet, és arra jutott, hogy a felperesnek nincs igaza. A cég azt állítja, hogy csak abban az esetben kötelezhető kártérítésre, ha a betegtájékoztató nem volt pontos, vagy ha orvosi kutatás állapítja meg, hogy a termékük használata túl nagy kockázatot hordoz. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a múlt héten megerősítette az álláspontját, miszerint a Covid-oltások biztonságosak. Az uniós szerv számításai szerint egy év alatt majdnem 20 millió ember életét mentették meg a világon a vakcinák. A gyógyszerfelügyelet azt is leszögezte, hogy nagyon ritka esetben kétfajta szívizomgyulladás is előfordulhat az oltás következményeként, elsősorban fiatal férfiaknál.
A Pfizer-BioNTech oltóanyagát Németországban 64 millió, a világon pedig körülbelül 1,5 milliárd ember kapta meg. Az Európai Gazdasági Térségben (tehát az EU-n kívül még Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában) összesen 768 millió dózist adtak be, az EMA adatbázisában pedig 1,7 millió jelentés szerepel különböző mellékhatásokról – elsősorban fejfájásról, lázról, fáradtságról és izomfájdalomról.
A Reuters úgy tudja, hogy az EU és a vakcinagyártók között kötött szerződések egy része tartalmaz olyan passzusokat, amelyek értelmében az uniós tagállamok átvállalják a gyógyszercégek jogi és kártérítési költségeit. A pontos szerződések nem ismertek, de ez alapján könnyen lehet, hogy a jogi eljárások lezárulta után végül az uniós kormányoknak kell majd fizetniük kártérítést, feltéve ha nyer a felperesek bármelyike. Az Egyesült Államokban Washington garantálta azon gyártók jogi immunitását, melyek vakcinája zöld jelzést kapott az amerikai gyógyszerfelügyelettől.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: NurPhoto via AFP | Jakub Porzycki)