Horvátország: Magyarország nem tájékoztatott a lezuhant harcászati felderítőről

A horvát kormány már reagált, és mint közölték, negyven percig tartózkodott a magyar légtérben a Horvátországban lezuhant harci gép. Közben a magyar Honvédelmi Minisztérium is válaszolt a megkeresésünkre.

2022. március 11., 13:35

Szerző:

Mint megírtuk, az éjszaka folyamán egy harcászati felderítő robotrepülőgép csapódott a zagrábi Stjepan Radics Kollégium közelébe. A horvát kormány bejelentette, egy szovjet gyártmányú gépről van szó, amely a magyar légtéren keresztül érkezett Zágrábba és okozott óriási kárt – írja az index.hr. A balesetben senki nem halt meg. Mario Banozsics védelmi miniszter közölt részletesebb információkat az ügyről péntek délelőtt.

Romániából érkezett Magyarországra

„Együttműködünk a NATO-val és a szomszédos országokkal. Ezt a célt szem előtt tartva ma reggel két irányba indultunk el. A nyomozás folytatódik, van néhány adatunk, amit meg kell erősíteni. Még nem ismert a gép célpontja” – mondta, hozzátéve: „A NATO-val együttműködve intenzív kommunikációt folytatunk. Beszéltem Magyarország és Szlovénia védelmi minisztereivel, kicseréltük a rendelkezésünkre álló információkat. A gép 22:57-kor lépett be a légterünkbe, és Magyarországról érkezett 700-as km/h-s sebességgel” – jelentette ki. Mint közölte, a gép valószínűleg nem jelentett veszélyt Horvátországra. „Nem kell félniük. A NATO és a belbiztonság dolgozik az ügyön” – tette hozzá Banozsics.

A sajtótájékoztatón Robert Hranj, a horvát fegyveres erők vezérkari főnöke is megszólalt. „Egyelőre nem tudjuk megmondani, hogy ki alkalmaz a volt Szovjetunióban használt repülőgépeket, ezek viszonylag régimódi drónok, de részletes elemzés nélkül nem tudom megmondani, hogy valóban Ukrajnából repült-e idáig” – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy hogy történhetett meg, hogy a radarok nem észlelték a drónt azt mondta, hogy Horvátország légvédelmének vannak bizonyos korlátai, de ezeket fejlesztik. Bozsánovics pedig azt jelentette ki ezzel kapcsolatban, hogy ez nem azt jelenti, hogy a horvát rendszer hibázott. 

Ma is vannak találkozóink, úgyhogy meglátjuk, mi történt Magyarországon. Vannak útvonaladataink, de ellenőriznünk kell ezeket az adatokat más államokkal” – mondta. Később azt is közölték, a horvát kormány hét perccel a becsapódás után értesült a balesetről. „Most fontosak a titkosszolgálati adatok, a Magyarországról, Romániából származó információk...” – jelentette ki Banozsics. Jutarnij list egyébként azt írta korábban, Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt közölte, a drón Románia irányából érkezett Magyarországra.

Mint megírtuk, Andrej Plenkovics miniszterelnök pénteken a zágrábi repülőgép-szerencsétlenségről beszélgetett Zoran Milanovics államfővel, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, a horvát kormány minden érintett tagjával, Tomislav Tomasevics polgármesterrel és Mario Nobilo NATO-nagykövettel.

Nem tájékoztatták Horvátországot

Zoran Milanovics horvát elnök is megszólalt az ügyben, aki megerősítette, nem kaptak bejelentést a gépről. „Tudjuk, hogy milyen tárgy repült be. Nem kaptunk bejelentést. Az objektum több mint 40 percig repült Magyarország felett, Horvátországban kevesebb mint hét percig repült, és Jarun térségében zuhant le, szerencsére személyi sérülés nélkül. Ez komoly, a nyomozás folyamatban van, minden részletet tisztázni akarunk" – mondta az elnök. 

„Jelenleg komoly vizsgálják, hogyan lehetséges, hogy senki nem vette észre a gépet. A kérdés az, hogy Horvátország tudott-e valamit kezdeni az ilyen szintű védelemmel. Nagyon rövid volt a légterünk. Felhívtam a miniszterelnököt ma reggel” – mondta Milanovics, majd hozzátette: „Hogyan lehetséges, hogy egy egyszerű repülőgép egy óránál többet tölt egy NATO-tag felett, és senki sem veszi észre? A vizsgálatban katonai szolgálatok vesznek részt. A dolgok jelenlegi állása szerint a gép Ukrajnából repült, Zágráb felett lezuhant üzemanyaghiány miatt” – jelentette ki.

„Orbánnal nem beszéltem, Plenkovics látta őt Franciaországban. Magyarországnak a lehető legrövidebb időn belül rendelkeznie kellett volna a megfelelő adatokkal, de nem történt semmi” – nyilatkozta.

Észlelték a gépet, reagált a Honvédelmi Minisztérium

A lapok és szakértők korábban arról írtak, hogy egy Tu-141-esről lehet szó. Mint Tyler Rogoway, katonai repülési szakértő közölte, Ukrajna az egyetlen ismert jelenlegi Tu-141-es üzemeltető, az ország viszont később azt közölte a lap szerint, nem az övék a gép. Az index.hr azt írja továbbá, hogy a horvátországi ukrán nagykövetség nem kívánta kommentálni az esetet, Oroszország részéről pedig eddig csak a horvátországi orosz nagykövetség szólalt meg. Azt közölték, a horvát médiából értesültek a hírről. Mint írták, a „drónt Ukrajna területén gyártották, az orosz erők 1991 óta nem használnak ilyen gépet”. A Vecernji List brüsszeli tudósítója pedig azt közölte, hogy a NATO integrált védelmi rendszere követte az eszközt.

Románia légtérfigyelő rendszere szintén észlelte a drónt, mint írják, a gép három percig, alacsonyan haladt a légterükön. Kerestük az ügyben a magyar honvédelmi minisztériumot, azt válaszolták, Magyarország szintén észlelte a drónt. „Egy, a légtérben a radarképernyőn időnként érzékelhető repülő tárgyat észlelt a Magyar Honvédség légtérvédelmi szolgálata 2022. március 10-én az éjszakai órákban Magyarország légterében. A repülő eszköz, mint később beigazolódott egy TU-141 típusú drón volt, amelyet az utóbbi időben az elavultsága miatt elsősorban kiképzési légicélként alkalmaztak. Ilyen eszközzel az ukrán, de korábban az orosz hadsereg is rendelkezett” – közölték. 

Hozzáteszik: „A nagy sebességgel közlekedő eszközt már Ukrajna területén is érzékeltük. Magyarország légterébe – Románia légterét érintve – Csengernél lépett be. A hazánkba történő belépésétől mindvégig nyomon követve és ellenőrzés alatt tartva, az az ország légteréből távozott. Sajnos az éjszakaihoz hasonló esemény pénteken, a déli órákban is történt hazánk légterében, most az észak-keleti országrészben. Tekintettel az előzményekre, a készültségi szolgálatban lévő Gripenek ellenőrizték az érintett légteret, azonban semmiféle légijárművet ott nem találtak” – írták.

A Honvédelmi Minisztérium szerint az ukrán háborús konfliktus miatt különösen fontos, hogy megfontoltan és higgadtan kezeljük az ilyen eseményeket. „Hazánk célja továbbra is az, hogy kimaradjon ebből a háborúból, elkerülje azt, még abban az esetben is, ha ilyen, vagy ehhez hasonló események akár provokatív jelleggel történnek. Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka is felvette a kapcsolatot horvát partnerével és a szomszédos országok képviselőivel. Az eset körülményeit folyamatosan vizsgálják, az információkat egymással megosztják. A Magyar Honvédség továbbra is folyamatosan figyelemmel kíséri a légtérben történő eseményeket, garantálva hazánk szuverenitását és a magyar emberek biztonságát” – zárták.

Cikkünk frissülhet.

(Kiemelt kép: Vasvári Tamás / MTI)