Hogy mi van?

2013. október 18., 13:22

Azt állítja Orbán Viktor
(Mumbaiban, a magyar–indiai üzleti fórumon), hogy négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legalacsonyabb a villamos energia ára az Európai Unióban, aminek a feltétele az atomenergia-kapacitás bővítése.

Ezzel szemben a tény az,
hogy nem lehet nálunk a legalacsonyabb az áram ára, egyszerűen azért, mert ehhez nincsenek olcsó energiaforrásaink. Ráadásul négy-öt éven belül legfeljebb elkezdeni lehet egy új atomerőmű építését, üzembe állítani nem. De persze ha Orbán Viktor akkor még hatalmon lesz, és odaszól az általa csak rezsihivatalnak becézett energiahivatal főnökének, hogy tessék ingyen adni az áramot, akkor valóban nálunk lesz a legolcsóbb a villamos energia. Egy kis időre. Az országot pedig átnevezzük Kánaánnak. Egy kis időre.

Azt állítja a miniszterelnök
(ugyancsak indiai látogatásán), hogy jelentősen, a mostaninak a háromszorosára szeretné növelni öt éven belül az Európán kívülre irányuló magyar exportot, amelynek a 85 százaléka ma az Európai Unióba megy. Mint mondta, a nem európai országokba szállított magyar áruk aránya a kivitelben három éve még csak 8 százalék volt, most 12, a cél pedig az, hogy 2018-ra elérje a 33 százalékot.

Ezzel szemben a tény az,
hogy Orbán összetévesztette az Európai Uniót Európával, a vágyálmait pedig a valósággal. 2012-ben ugyanis a 80 milliárd eurós magyar kivitelnek nem 85, hanem csak 75 százaléka ment az unió országaiba. Ebből következően körülbelül az egynegyedét szállítottuk az unión kívülre, amit elvileg tényleg nem lenne olyan nehéz feltornászni 33 százalékra. Csakhogy nem 25 százalékból kell 33-at csinálni, mert ennek a kivitelnek a fele az unióhoz nem tartozó európai országokban maradt, Norvégiától Svájcig, Szerbiától Ukrajnáig, vagyis Európán kívülre valóban csak a magyar export 12 százaléka jut. Ahhoz, hogy ebből 33 százalék legyen, csoda kell. Vagy teljes európai összeomlás. Nem tudom, Orbán melyikre játszik.

Azt állítja Selmeczi Gabriella,
a Fidesz egyik szóvivője, hogy „Magyarország a szegénység elleni küzdelemben is jobban teljesít”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy éppen ellenkezőleg: rosszabbul teljesít. A KSH Statisztikai Tükör című friss kiadványa szerint 2012-ben a lakosság 14 százaléka volt úgynevezett relatív jövedelmi szegény, azaz 1 millió 379 ezer ember élt olyan háztartásban, ahol a jövedelem nem érte el a medián jövedelem 60 százalékát. Ha ez netán kissé bonyolultnak tűnik, akkor elégedjünk meg annyival, hogy 2010-ben még csak 12,3 százalék élt az így meghatározott szegénységi küszöb alatt, most pedig 14 százalék. Három éve tehát Magyarország jobban teljesített, egyébként más szegénységi mutatók alapján is. Selmeczi viszont most teljesít egyre jobban.

Azt állítja Németh Zsolt
külügyi államtitkár (a Magyar Állandó Értekezlet külügyi és jogi szakbizottságának ülésén), hogy az elmúlt években a magyar kormány érdekérvényesítő képessége nemzetpolitikai szempontból érzékelhetően javult: Magyarország jobban teljesít a határon túli magyarok irányában is. Romániában nem történt olyan intézkedés, amely a magyarok helyzetében visszalépést jelentene, Szlovákiában pedig „pozitív csend állt be a nemzetpolitika vonatkozásában”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy Magyarország érdekérvényesítő képessége egyáltalán nem javult, Romániában a magyarok számára előnytelen közigazgatási átszervezés készül, több ottani magyar politikus ellen eljárás folyik, Băsescu elnök pedig Magyarországot az instabilitás tűzfészkének nevezte. Ami meg a „pozitív szlovák csendet” illeti, az például abban nyilvánul meg, hogy Berényi Józsefet, a Magyar Koalíció Pártjának elnökét nemrég a rendőrségen hallgatták ki amiatt, hogy néhány szlovák állampolgár fölvette a magyar állampolgárságot. A Fidesz most pozitívan csendes, bezzeg ellenzékben hogy kiabálna...

Azt állítja a Magyar Nemzetben
Szabó Anna, hogy az amerikai jogvédő szervezetek bezzeg nem emelik fel a szavukat az amerikai sajtószabadság többféle megsértése miatt, holott annak idején mit kapott tőlük Magyarország a Klubrádió állítólagos elhallgattatásáért. Mint írja: „Clinton asszony is aggódott, pedig nem volt oka rá: a csatorna azóta is zavartalanul működik. Csak az Európai Parlamentet tájékoztatták erről másképp.”

Ezzel szemben a tény az,
hogy senki nem tájékoztatta sem az Európai Parlamentet, sem az amerikai kormányzatot, sem a jogvédő szervezeteket a Klubrádió elhallgattatásáról, csakis arról, hogy az Orbán-kormánynak ez a szándéka. Ami így is volt, sőt minden jel szerint ma is így van, különben hogyan történhetne meg, hogy az állami médiahatóság több mint fél éve nem hajtja végre a bíróság jogerős ítéletét egy a Klubrádiónak járó ingyenes frekvencia odaadásáról. Nem bájos, ahogy a Magyar Nemzet a szegény, üldözött amerikai médiát védelmezi, miközben nem tűnik fel neki, mi folyik itthon? Pedig a Klubrádióból megtudhatnák.