Hogy mi van?
Bolgár György sorozata
Azt állítja Orbán Viktor
(a Kossuth rádióban, megismételve egy héttel ezelőtti kijelentését), hogy 2010-ben Magyarországon 550 ezer ember kapott jövedelempótló támogatást, mert nem talált munkát, ma ellenben már csak 180 ezer, és a cél az, hogy 2018-ra egy se legyen.
Ezzel szemben a tény az
– amint azt múlt heti számunkban már megírtam –, hogy 2010-ben csak 270 ezer ember szorult jövedelempótló támogatásra, nem pedig 550 ezer. De ha a miniszterelnök a (rossz) számokat azért idézi újból, hogy bebizonyítsa, négy év múlva az ő áldásos tevékenysége nyomán nem lesz munkanélküli Magyarországon, akkor van még egy rossz hírem: a munkanélküliek száma jelenleg nem 180 ezer (ahányan jövedelempótló támogatást kapnak), hanem 333 ezer. Vagyis a szociális juttatások gyors megszüntetéséből nem következik a munkanélküliség felszámolása. Legföljebb a nyomor. De sajnos – mint kiderült – Orbán Viktor nem olvassa a 168 Órát.
Azt is állítja a miniszterelnök
(ugyanott), hogy azért kell nemzeti konzultációt kezdeni a most visszavont internetadóról, mert „valahogyan mégiscsak választ kell kapnunk arra a kérdésre, hogy az interneten keletkező hatalmas extraprofit hova lesz”.
Ezzel szemben a tény az,
hogy az internetszolgáltatásban nincs extraprofit. A csökkenő árak és a növekvő verseny miatt általában 5-10 százalékos a haszon az iparágban, ami azt jelenti, hogy még a menet közben fölvetett adókorlátozás is (700 forint magán-előfizetőnként az átlag 5 ezer forintos előfizetési díjakra, ami 14 százalékot jelentene) teljesen elvenné a nyereséget a piaci szereplőktől. Nem baj, a nemzeti konzultáción a sötétben bujkáló ellenforradalmárt és a zsebre dugott extraprofitját is biztosan megtalálják.
Azt állítja Rétvári Bence,
az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára (a Hír TV P8 című műsorában), hogy ha valaki visszanéz az internetadó bevezetésével, majd visszavonásával kapcsolatos eseménysorozatra, akkor láthatja, hogy Magyarországon jobban működik a polgári demokrácia, mint bármelyik másik országban, és jobban, mint nyolc éve.
Ezzel szemben a tény az,
hogy a polgári demokrácia egyre kevésbé működik Magyarországon. Erre a tényre az Európai Unió, az Európa Tanács, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az Egyesült Államok, de még az ENSZ is többször felhívta Orbán Viktor kormányának szíves figyelmét. Igaz, Oroszország, Azerbajdzsán, Kína, Szaúd-Arábia és Irán nem aggódik.
Azt is állítja az államtitkár
(ugyanott, a vasárnapi kereskedés megtiltásáról szóló kereszténydemokrata javaslatról): mindenki számára biztosítani kell, hogy minden héten szabad legyen a vasárnapja.
Ezzel szemben a tény az,
hogy ezt lehetetlen biztosítani. Hacsak a vasutasok, buszsofőrök, villamos- és metróvezetők, rendőrök, őrző-védők, tűzoltók, orvosok, ápolók, színészek, zenészek, pincérek, labdarúgók, pályamunkások, lángossütők, újságírók és mások vasárnapi munkáját is egy kétharmados tollvonással be nem tiltjuk. Nosza! A világ legjobban működő polgári demokráciájában talán még ez sem lehetetlen.
Azt állítja Latorcai Csaba,
a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára (Szegeden, az életveszélyessé vált zsinagóga felújításának megkezdéséről szólva), hogy a holokauszt-emlékév bojkottja gyakorlatilag véget ért, hiszen a Mazsihiszen belül már csak arról folynak viták, hogy az állami támogatásokat a zsinagógák rekonstrukciójára az érintett hitközségek vagy a Mazsihisz kapja-e meg.
Ezzel szemben a tény az,
hogy a zsinagógák (a Rumbach Sebestyén utcai, a szegedi vagy a miskolci) felújítása nincs semmilyen összefüggésben a holokauszt-emlékév eseményeivel, és a Mazsihisz sosem mondta, hogy nem kívánja igénybe venni az erre szánt állami pénzt. A bojkott csakis az emlékév eseményeire szánt állami támogatás visszautasítására, illetve a megemlékezéseken való részvételre vonatkozott, ezt azonban nem is vonták vissza. A Mazsihisz állami segítség nélkül is tud emlékezni a zsidóság tragédiájára, viszont állami pénz nélkül képtelen volna megmenteni az egész ország számára fontos és értékes műemlék zsinagógákat. Ezt persze a kormány is nagyon jól tudja, de a bojkottcsatában mindenképpen le kell győznie a Mazsihiszt. Ha máshogy nem megy, nyilatkozatokban.