Hazaérkeztek Líbiából a magyar kutató-mentők, több mint száz holttestet találtak
Az árvíz kimosta a líbiai háborúból megmaradt aknákat, felütötte fejét a kolera és a tífusz, de a magyar csapat tagjainak beszámolói szerint mégis a pszichés megterhelés volt a legnehezebb.
Hazaérkeztek Líbiából a magyar kutató-mentő szervezetek tagjai, akiket a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára fogadott a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren vasárnap éjjel. „Emberfeletti teljesítménynek nevezte” Azbej Tristan a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, a Budapest Mentőszervezet és az Inter Rescue Mentőcsoport tagjainak útját. A nehéz megközelíthetőség miatt kevés nemzetközi csoport érkezett Líbiába, ahol a magyarok elsősorban elhunytakat kerestek, és több mint száz holttestet találtak – írja a Népszava.
Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat azt írja Facebook oldalán: „a katasztrófa egy olyan vállfajával találkoztunk, ami feladta a leckét mindenkinek. A romok alá befolyt a sár, esélyt sem adva a túlélésre és a gátat áttörő hatalmas mennyiségű víz megállíthatatlanul söpört végig a városon másodpercek alatt elragadva mindenkit. Minden áldozatnak, akit megtaláltunk a felismerhetetlenségig összetört a teste. Nem volt esélyük”.
Ahogy arról korábban a 168 óra beszámolt, csaknem egy hete történt a líbiai Derna kikötővárosában a katasztrófa, ahol vihar okozta gátszakadás miatt több mint 10 ezer ember vesztette életét, további ezreket még nagy erőkkel keresnek.
(Kiemelt képünkön a mygar mentőcsapat tagja Líbiában. Fotó: Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára Facebook oldala)