Hatan az USA-val szemben – klímaügyi nyilatkozat nélkül zárult a G7-csúcs

Donald Trump a jövő héten fogja eldönteni, hogy az Egyesült Államok tartja-e magát a párizsi megállapodáshoz.

2017. május 27., 17:02

A migránsok jogainak elismerésével együtt az államok saját határaik ellenőrzéséhez való szuverén jogát is hangsúlyozza a G7-csoport taorminai csúcstalálkozójának szombati zárónyilatkozata, amelyből kiderül, hogy a párizsi klímaegyezmény kérdésében megállapodás nélkül zárult a csúcs.

A csúcstalálkozó eredményes volt, igazi vita zajlott - mondta sajtótájékoztatóján Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök. A vendéglátó olasz politikus a pénteken elfogadott terrorizmusellenes nyilatkozatot nevezte a csúcs legjelentősebb eredményének. Hozzátette, ezen kívül kisebb eredmények születtek. Köztük azt a G7-programot említette, amely fiatal afrikai vállalkozók képzését célozza.

A csúcson nem született megállapodás a párizsi klímaegyezményről, aminek kapcsán Gentiloni elmondta, hatan egyetértettek, az USA még nem foglalt állást az ügyben. Az olasz kormányfő azt mondta, halvány fogalma sincs, az amerikai fél mennyi idő alatt hozza meg döntését, de hozzátette, minden lehetséges eszközzel igyekeztek hatni az amerikai félre, hangsúlyozva, hogy az éghajlatváltozás problémája nem kizárólag bolygónk jövőjéről szól, hanem rendkívüli gazdasági lehetőségeket is kínál. Paolo Gentiloni megjegyezte, hogy az éghajlatváltozás és a migráció kapcsolatban áll egymással.

Kijelentette, a Szicíliában rendezett találkozónak feladata volt, hogy a humanitárius befogadásra emlékeztessen, de ezen a csúcson nem zajlott különösebb vita a migrációról. Hozzátette, hogy Afrika azonban központi témaként szerepelt.

Olasz sajtóértesülések szerint a római kormány külön migrációs dokumentumot akart a zárónyilatkozathoz csatolni, erre azonban nem került sor.

Újságírói kérdésre válaszolva Paolo Gentiloni azt mondta, Donald Trump amerikai elnököt a „párbeszédre nyitott, kíváncsi, tanulni kész, érdekes” embernek találta, akit elsősorban a csúcs Afrikáról tartott panelmegbeszélése érdekelt. Angela Merkel német kancellár korábban elhangzott közlése szerint „nagyon nem kielégítően” zajlott a párizsi klímaegyezmény alkalmazását érintő vita a világ hét iparilag legfejlettebb országának szicíliai csúcstalálkozóján.  A G7-csúcs eredményeit összefoglalva Merkel megjegyezte, hogy Washington teljesen elszigetelődött ebben a vitában, elutasítva azt, hogy elkötelezze magát a 2015-ös párizsi klímamegállapodás végrehajtása mellett.
„Semmi tanújele annak, hogy az Egyesült Államok vajon részese marad-e a párizsi megállapodásnak vagy sem” – tette hozzá.

A német kancellár szerint bár a kereskedelemről szóló vita szintén nagyon nehéz volt, ebben a kérdésben Trump beleegyezett a G7-csúcs zárónyilatkozatának olyan megszövegezésébe, amely a protekcionizmus elleni harcot ígér és elkötelezi magát egy szabályokon alapuló nemzetközi kereskedelmi rend mellett. Trump egy Twitter-bejegyzésben közölte, hogy a jövő héten hozza meg döntését arról, hogy kormánya támogatja-e a klímaváltozás elleni harcban kulcsfontosságú szerepet játszó párizsi megállapodást.„A jövő héten hozom meg végleges döntésemet a párizsi megállapodásról!" - írta bejegyzésében.

A G7-csúcs hatoldalas, 39 pontos zárónyilatkozata sürgős, minden érintett fél bevonásával zajló párbeszédet szorgalmaz Líbiával, valamint az Iszlám Állam uralta szíriai városok felszabadítása ügyében. A nyilatkozat Oroszország és Irán nyomásgyakorlását szorgalmazza a szíriai válság megoldása érdekében. Egyúttal újabb „korlátozásokat” helyez kilátásba Oroszországgal szemben arra az esetre, ha továbbra is megsérti a kelet-ukrajnai konfliktus rendezéséről szóló minszki megállapodásokat. A dokumentum felszólítja Észak-Koreát, hagyjon fel nukleáris fenyegetésével.

A G7 lefektették, hogy a migráció globális jelensége olyan, hosszú távú megoldást igényel, amelyben különbséget kell tenni menekültek és migránsok között. A nyilatkozat kimondja, hogy a menekülteket hazájuk közelében kell támogatni, hogy oda biztonságban visszatérhessenek. A záródokumentum a migránsok jogainak tiszteletben tartását szorgalmazza, ezzel együtt elismeri az államok szuverén jogát határaik ellenőrzésében.

Emmanuel Macron francia elnök sajtótájékoztatóján kijelentette, néhány héttel ezelőtt még mindenki azt hitte, az USA végleg nemet mond a párizsi klímaegyezményre, de a mostani G7-csúcs után úgy érzi, a nézetkülönbségeket még csökkenteni lehet. Hozzátette, hogy hétfőn Vlagyimir Putyin párizsi látogatásán kiemelt téma lesz a szíriai helyzet.

Közben Taormina tengerpartján megkezdődött a NO G7-tüntetés, amelyen egyelőre csupán néhány százan vesznek részt.