Három ügyben is elítélte Magyarországot az Emberi Jogok Európai Bírósága

A három esetből kettőben fiatalkorú és kiskorú menekülttel szemben jártak el jogellenesen. 

2023. május 6., 10:41

Szerző:

Három olyan ügyről számolt be a Magyar Helsinki Bizottság, amelyben a magyar menekültpolitika miatt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Magyarországot. Egy 14 éves menedékkérő gyereket bántalmaztak az ásotthalmi mezőőrök és dobtak vissza Szerbiába a magyar rendőrök. Egy 17 éves menedékkérőt önkényesen három hónapon át tartottak őrizetben. Egy 28 éves kínzásáldozat menedékkérőt pedig súlyos egészségi problémai ellenére tartottak fogva. 

2014-ben a 17 éves afgán M. M.-t három hónapig tartották fogva a határon, annak ellenére, hogy azonnal menedéket kért, és az akkori szabályok megtiltották, hogy kiskorút elzárjanak, ám a hatóságok nem tekintették M. M.-et kiskorúnak. 


A 28 éves, szintén afgán H.N. is 2014-ben került Magyarországra, az otthonában súlyosan bántalmazott férfi gyógykezelés alatt állt, mégis 3 hónapon és 13 napon át tartották fogva a nyírbátori őrzött szálláson, azaz fogdában.


R.N. Pakisztánból menekült el, 14 évesen, egyedül. Szabálytalanul átlépte a szerb-magyar határt 2017-ben, Ásotthalomnál mezőőrök elkapták őt és társait, majd megalázták és bántalmazták őket. Erről Toroczkai László, Ásotthalom polgármestere akkor Facebookon is dicsekedett. A bántalmazás után visszakényszerítették őket Szerbiába.


Az első két esetben a strasbourgi bíróság kimondta, hogy a magyar állam megsértette ügyfeleik szabadsághoz és biztonsághoz való jogát. A harmadik esetben pedig azért marasztalták el az országot, mert kollektív kiutasítást alkalmaztak a gyermekkel szemben, és kísérő nélküli kiskorú menedékkérőként sem biztosítottak neki hatékony jogorvoslatot a hatóságok jogsértéseivel szemben. A bizottság közleménye hangsúlyozza, hogy a gyermeket egy gyerekotthonban kellett volna elhelyezni, ám ehelyett a mezőőrök brutálisan bántalmazták, és „egy gátlástalan politikus pedig még dicsekedett is a védtelen gyerek sanyargatásával”.

Az ügy jogtörténeti jelentőséggel is bír: bár a strasbourgi bíróság már több ítéletében elmarasztalta a magyar államot a hazánkan védelmet kereső menedékkérők önkényes, sokszor erőszakos visszakényszerítése miatt, most mégis ez az első ügy, amelyben a strasbourgi bíróság egy kísérő nélküli kiskorú visszakényszerítéséről döntött.

(Kiemelt képünk: A Miniszterelnöki Kabinetiroda által közreadott képen az ideiglenes biztonsági határzár Hercegszántó közelében 2021. november 12-én. Ezen a napon sajtótájékoztatót tartottak a határátkelőhely közelében, amelyen Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő elmondta, hogy a magyar határvédelmi intézkedések az utóbbi időben több európai ország számára mintaadóvá váltak, hiszen a határkerítés építése mellett döntött Görögország, Spanyolország, Bulgária, Szlovénia, Észtország, Litvánia, Lettország és Lengyelország is. MTI/Miniszterelnöki Kabinetiroda/Vadnai Szabolcs)