Harc a szélsőjobb ellen a világhálón
Alattomosan, egyre radikálisabban támad a szélsőjobb az Interneten, figyelmeztetnek a német kormány ifjúságvédelmi szervei. Tapasztalataik szerint az úgynevezett “Web 2.0” tömegeket elérő fórumait, a Facebookot, a Twittert és társaikat használják ki a neonácik, ezért fokozott erőfeszítésekre van szükség, hogy felvilágosítsák a fialakokat és megóvják őket ezektől az eszméktől. A német szervek fellépései túlnyomórészt hatásosak: a főként külföldi szerverekről a törvénysértő portálok 80 százalékát sikerül töröltetni.
A szövetségi kormány, a tartományok ifjúsági minisztériumainak támogatásával, 1997 óta tart fenn ifjúságvédelmi portált a céllal, hogy elérje a fiatalok számára veszélyes internetes tartalmak módosítását, illetve törlését. A munka egyik súlypontja a szélsőjobboldal megjelenése a világhálón, mivel az - a portál nemrégi kiadott jelentése szerint - “felforgató, provokatív és egyre radikálisabb”. A neonácik többek között gyalázkodó, erőszakra, a demokrácia ellen mozgósító felhívásokat, terrorista útmutatókat tesznek közzé a világhálón, egyúttal közlik az ellenségüknek tekintett személyek, köztük bírák, rendőrök, politukusok, újságírók nevét, képét, címét és egyéb adatait, rendszeresen uszítanak a zsidók, a romák és más kisebbségek ellen.
Az illetékesek tapasztalatai szerint a köozösségi portálok a németországi szélsőjobb számára immár a leghatékonyabb eszközt jelentik ahhoz, hogy új híveket toborozzanak. Taktikájuk, hogy az embereket foglalkoztató, az érzelmekre ható kérdésekkel foglalkoznak, mint a munkanélküliség, a pénzügyi válság, vagy például szexuális bűncselekmények gyerekek ellen. Ilyen publikációiknál gyakran nem jelzik, hogy szélsőséges szervezetről, személyekről van szó - ám feltüntetnek linkeket,amelyek elvezetik az internetezőt a neonáci portálokra.
A vizsgálatok azt mutatták, hogy a neonácik szövegeikkel, videóikkal egyre radikálisabban lépnek fel és a jelek szerint nem tartanak attól, hogy felelősségre vonhatják őket. Tavaly a közösségi portálokon mintegy kétszer annyi megengedhetetlen szöveg, kép jelent meg, mint magukon a neonáci portálokon. “A szélsőjobb az erőszak légkörét teremti meg a közösségi médiában - ez ellen e portálok működtetőinek fel kell lépniük. A törvénysértőket következetesen felelősségre kell vonni és hasonlóan meg kell akadályozni, hogy ilyen tartalmak felkerülhessenek a világhálóra”, olvashatjuk a jelentésben.
A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy tudatosítani kell az Internet használóiban, különösen a fiatalokban, mennyire fontos a civil-kurázsi: az, hogy ők is fellépjenek az ilyen jelenségek ellen. A
A szélsőjobb ellen küzdő portál, amelynek támogatói között van a családügyi minisztérium, feladatának tartja a szülök felvilágosítását, hiszen azok sok esetben nem is tudnak róla, hogyan fertőződnek meg gyermekeik az Interneten. A portál egyébként maga is a közösségi média lehetőségeit kihasználva dolgozik. Legutóbb négy klipet tettek ki a Facebookra és más portálokra, amelyek napjaink különböző szélsőjobb mozgalmait, szervezeteit mutatják be és felhívják a figyelmet a veszélyekre.