Hamvas Béla németül, magyar születésű írónő Svájcból

A Ruhr-vidék, Isztanbul és Pécs mellett, Európa ez évi kulturális fővárosa, alkalmasint a leggazdagabb programot állította össze a három közül. Igaz, nagyobb is volt a merítés: egy helyett a régió 53 német városa fogott össze, hogy sokrétűen mutassa fel a múlt és a jelen kultúrájának értékeit. Helyi tudósítónk beszámolója az októberi újabb sikerekről.

2010. november 6., 17:15

Nemzetközi karmester-akadémia

Az „!SING”, a Ruhr-2010 egyik nagy zenei program-sorozata már emlékezetes hangversenyeket hozott. A cél az volt, hogy a zene hajdan egyedüli eszközét, az emberi hangot állítsák a középpontba. Ez sikerült is, helyenként elképesztő méretekben: a gelsenkircheni stadionban összegyűlt kórusok 65.000 tagja énekelt együtt… Nemzetközi szempontból is kiemelkedett Gustav Mahler (többek között egykori budapesti operaigazgató) 8. Szimfóniájának előadása, Lorin Maazel vezényletével. A monumentális mű igen ritkán hallható, mivel az „Ezrek szimfóniája” nevet viselő alkotás előadásához ezernél is több muzsikus és énekes kívántatik. Egy másik hangversenyen a korai kétszólamúság darabjait mutatták be, amelyek 1.100 évvel ezelőtt ebben a térségben, Essen egyik kolostorában keletkeztek.

Az !SING méltó befejezésének bizonyult a nemzetközi karmester-akadémia, amelyet Steven Sloane, a Bochumi Szimfonikusok dirigensének kezdeményezésére rendeztek meg. A fiatal karmesterek számára szervezett tanfolyamot az különböztette meg a hasonlóktól, hogy a fiatalok nem csak zenekarokkal tudták fejleszteni tudásukat, hanem egyidejűleg együtt dolgozhattak jelentős énekesekkel is. Nagy nevek: Sir Roger Norrington, Sylvain Camberling és az énekes Kurt Moll neve fémjelezte az akadémiát. Óriási volt az érdeklődés, hiszen ritka az ilyenfajta gyakorlati képzés: 36 országból több, mint százan jelentkeztek, közülük nyolcan kaptak lehetőséget a részvételre.
Sloane azt tervezi, hogy az akadémiát a jövőben is, kétévente megrendezik – mégpedig felváltva a régió különböző városaiban. Egy jellel több rá, hogy – amint szervezői a siker láttán szeretnék – a kulturális év kezdeményezései folytatódjanak.

A zenénél maradva: a napokban Münsterben a Vesztfáliai Békedíjjal tüntették ki Daniel Barenboimot s az általa szervezett, vezetett Kelet-Nyugati Diván zenekart. Az együttesben zsidó, keresztény és muszlim fiatalok muzsikálnak együtt. Az 50.000 euróval járó díjat a 30 éves háborút 1648 lezáró vesztfáliai béke emlékére alapították. Két évente adományozzák, olyan személyeknek, szervezeteknek, akik és amelyek tevékenységükkel példát mutatnak a világnak. A korábbi díjazottak között van Vaclav Hável és Kofi Annan.

Magyar születésű írónő Svájcból

A napokban a bochumi irodalmi fesztivál fővendége Nagy-Abonyi Melinda volt. Magyar szüleivel négy éves korában került a Vajdaságból Svájcba, ahol ma is él. Nemrég szerzett európai hírnevet, amikor Felreppennek a galambok c. művéért megkapta az év legjobb német nyelvű regényének járó tekintélyes díjat. Önéletrajzi ihletésű regénye, amelyben egy bevándorló család svájci beilleszkedéséről ír, igencsak időszerű éppen Németországban, ahol magasra csapnak az indulatok az ott élő külföldiek, a bevándorlás kérdésében.
A 42 éves írónő sokoldalúságát is bizonyította a Ruhr-vidéki nagyvárosban: a Jurczok 1001 nevet viselő svájci reppelővel együtt lépett fel. Nagy-Abonyi magyarul énekelt, verselt – társa viszont svájci- német tájszólásban járult hozzá a sajátos dialógushoz…

A Ruhr-vidék idei irodalmi díját a Schreibheft (írófüzet) című, immár 30 éve megjelenő irodalmi folyóirat kapta, amely a legrangosabbnak számít Németországban. Legutóbbi számában a lap két fejezetet közölt Hamvas Béla Karnevál c. híres regényéből, amelyet többek között Joyce Ulysses-éhez hasonlítanak. Mint ismeretes, az 1.500 oldalas regény (mint Hamvas művei általában) a rendszerváltás előtt nem jelenhetett meg hazájában. A művet most lefordítják németre és olvasható lesz az Interneten. Egyik fordítója, Altorjay Gábor, a kérdésre, mit tanulhatnak a németek Hamvas regényéből, így válaszolt: -Talán egyfajta útmutatást kapnak, hogyan viselkedjünk evilágon – s mi várhat minket a túlvilágon…”

Művészeti vásár és divatbemutató

Nemrég ért véget Essenben, a világörökség részét képező Zollverein XII.-ben a C.A.R., a kortárs művészet Ruhr-vidéki vására. Az újító szellemű bemutatóra régi, ismert galériák mellett nemrég alapított újak is jelentkezhettek. Óriási területen, 5.000 m2-en mutatkoztak be művészek, galeristák, tükrözve a kortárs festészet, a fotóművészet, a videó-installációk irányzatait.

A MELEZ 2010, a külföldi kultúrák fesztiválja nagyszabású rendezvénnyel fejeződött be a bochumi Jahrhunderhalle-ben. A program egyik pontja nemzetközi divatbemutató volt, amelyen nyolc ország, köztük Egyiptom, Lengyelország, Törökország, Oroszország divattervezői mutatták be alkotásaikat - 120 m hosszú asztalon. Ugyanott rendezték meg a hollandok színes, sokrétű fesztiválját.

A MELEZ konyhaművészeti programja keretében a Pécsről származó mesterszakács, Dobribán Árpád is szerepelt. A történelmi múltból felelevenített ételcsodáit szintén hosszú asztalnál szolgálták fel – száz vendég örömére.


Díjnyertes RUHR-2010

A RUHR-2010 –et a szakemberekből álló bíráló bizottság Berlinben „Az év kulturális márkájának” választotta. A megtisztelő címre, amelyet a legsikeresebb marketing-stratégiáért, a kultúra elkötelezett, újító szellemű támogatásáért adományozzák, 105 pályázat érkezett. Oliver Scheytt, a Ruhr-2010 vezetője, kijelentette: a siker annak is köszönhető, hogy a programokat oly sokan támogatták a kulturális életben, a városok vezetésében, a gazdaságban és a lakosság soraiban egyaránt.

Magdolna Wiebe