Mindent elsöprő gyógyszerhiány jöhet, a magyarok is érintettek
Az Európai Bizottság törvényjavaslattal erősítené meg a kontinens gyógyszerellátási biztonságát, miután az utóbbi időben komoly probléma mutatkozott ezen a területen.
A hatóanyaghiány és a termelés túlzott földrajzi koncentrációja az utóbbi években jelentős fennakadásokat okozott az európai gyógyszerellátásban. A problémák különösen érzékenyen érintették a fájdalomcsillapítók, antibiotikumok és gyermekeknek szánt lázcsillapító szirupok elérhetőségét – írja cikkében a Liner. A lap szerint az Európai Bizottság ezért olyan szabályozást dolgozott ki, amely egyszerűsített engedélyezési eljárásokkal és célzott állami támogatásokkal ösztönözné az európai gyógyszergyártás bővítését. A javaslat életbe lépéséhez ugyanakkor még szükség van az Európai Parlament és a tagállamok jóváhagyására is.
S hogy miért van szükség a cselekvésre? Mert az uniós egészségügyi miniszterek adatai szerint ugyanis jelenleg az Európában felhasznált gyógyszerek 80-90 százaléka Ázsiából, főként Kínából származik. Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter és tíz európai kollégája éppen ezért nemrég arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges konfliktus esetén az ellátási láncok megszakadása veszélyeztetné a rutineljárásokat és az egyébként könnyen kezelhető fertőzések gyógyítását is.
Emelkedik a magyar gyógyszertárak száma
Korábban megírtuk: noha a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) által közzétett legfrissebb adatok szerint 2024-ben végre megfordult a több éve tartó negatív tendencia, így hat év után először emelkedett a gyógyszertárak száma. Decemberben már meghaladta a 2900-at a számuk, ami 28 darabbal több, mint egy évvel korábban.
Ám ha részletesen bele megyünk az adatokba, akkor árnyalódik azért a kép: a közforgalmú gyógyszertárak száma ugyanis héttel csökkent, a fiókgyógyszertárak száma ugyanakkor 35 darabbal nőtt, így számuk 2024 végére elérte a 647-et. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy mintegy 45-50 ezer lakos számára vált elérhetővé helyben a gyógyszerellátás olyan településeken, ahol ez korábban nem volt megoldott.
A forgalmi adatok is elég biztatók, ugyanis minden termékkategóriában növekedés volt tapasztalható 2024-ben. A vényköteles termékek esetében körülbelül 9 százalékos, az OTC-termékeknél 7 százalékos, az egyéb termékek vonatkozásában pedig 6 százalékos növekedést regisztráltak. A dobozszámot tekintve ugyanakkor ennél sokkal vegyesebb a kép: míg a vényköteles készítményeknél 2 százalékos emelkedés mutatkozott, addig az OTC-termékeknél 2 százalékos csökkenés volt tapasztalható. Az egyéb termékek esetében pedig stagnálás következett be.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)