G8: szegénység, atomfegyverek, válság

A G8 és más meghívott országok kötelezettséget vállaltak, hogy három év alatt 20 milliárd dollárt költenek a déli országok mezőgazdaságának fejlesztésére, hogy csökkentsék az éhezést a világban. Medvedev orosz elnök az amerikai rakétapajzs ellen érvelt. A G8-ak szerint stabilizálódik a világgazdaság. Hírösszefoglalónk.

2009. július 10., 21:14

Káros és értelmetlen az amerikai rakétavédelmi pajzs kelet-európai kiterjesztése - jelentette ki pénteken Dmitrij Medvegyev orosz elnök, aki egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy válaszintézkedésként továbbra is hatályban van az Iszkander rakéták kalinyingradi telepítésének terve.

Medvegyev a G8 országcsoport olaszországi csúcstalálkozója alkalmával tartott sajtóértekezleten mondta ezt. Hozzátette, hogy az amerikai rakétatelepítési terv "mindenkit csak idegesít". Reményét fejezte ki, hogy Washington felülvizsgálja döntését. Arra figyelmeztetett, hogy a kelet-európai rakétatelepítéshez való amerikai ragaszkodás akadályozhatja a hadászati támadó fegyverek csökkentéséről tervezett kétoldalú megállapodást.

Az orosz elnök tavaly novemberben jelentette be, hogy Oroszország rövid hatótávolságú Iszkander rakétákat telepít a Lengyelországgal határos kalinyingradi körzetben, amennyiben amerikai rakéták jelennek meg határai közelében. A rakétapajzs kiterjesztésének kérdése szerepelt a hétfői moszkvai orosz-amerikai csúcstalálkozó napirendjén, de nem sikerült elsimítani az ellentéteket – írta az MTI.

Obama, Grúzia, rakéta

Az orosz államfő L'Aquilában nem titkolta, hogy a volt amerikai elnökkel, George Bushsal nehezebb volt szót értenie, mint utódjával, Barack Obamával. "Bush egyenes és gyors ember, de sajnos ennek nem volt semmilyen hatása a kapcsolatainkra. Sőt, őszintén szólva gyakorta negatív következményei voltak" - mondta Medvegyev, reményét fejezve ki, hogy Obamával jobban odafigyelnek egymásra, s jobban is értik majd egymást.

A l'aquilai sajtóértekezleten Medvegyev érintette a grúziai kérdéskört is. Kijelentette, hogy Oroszország visszavonja az ENSZ abháziai megfigyelői missziójának folytatására kimondott vétóját, amennyiben a szervezet pragmatikusabban közelíti meg a kérdést. Közölte, hogy a térségbeli missziók hasznosak, tulajdonképpen senkinek sincs kifogása ellenük, de az ENSZ-nek figyelembe kell vennie a valós helyzetet, s nem kelthet olyan látszatot, mintha a két szakadár grúz területen nem változott volna semmi.

Békés fölvonulás

A csúcstalálkozó vendéglátója, Silvio Berlusconi bejelentette pénteken, hogy a világ gazdasági nagyhatalmai 15-ről 20 milliárd dollárra emelik a szegény országoknak az éhínség csökkentése érdekében a mezőgazdaság fejlesztésére nyújtandó, három évre szóló támogatást.

Az olaszországi csúcstalálkozó keretében találkozott egymással Barack Obama amerikai elnök és Manmohan Szingh indiai miniszterelnök. Szingh a megbeszélés során aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Pakisztán nem halad előre a mumbai merényletek kivizsgálásában - közölte egy indiai kormányilletékes. Az indiai kormányfő a térségbeli biztonság kérdéseit is megvitatta Obamával, illetve tárgyalt róluk Németország, Franciaország, Oroszország és Ausztrália vezetőivel is.

Pénteken mintegy ötezer ember - a város lakói és hozzájuk csatlakozó antiglobalista tüntetők - szigorú biztonsági intézkedések mellett békés felvonulást rendeztek a földrengés sújtotta L'Aquila külvárosaiban és a környékbeli falvakban, tiltakozva a globalizáció ellen, s ellenezve az értekezlet megtartását a városban.

A tiltakozók kommunista vörös zászlókat lengettek, egyesek pólóin az Egyesült Államok megsemmisítését hirdető feliratok voltak láthatók. A közel háromórás menetelés békés volt, bár a végén feszültté vált a légkör, miután egyes tüntetők műanyag palackokkal dobálták meg a rendőröket, mert azok nem engedték tovább őket a város történelmi központja, a csúcstalálkozó színhelye felé.

Eredmények és csalódások

A pénteken befejeződött olaszországi G8-csúcs eredményeit a következőképp foglalta össze az AFP francia hírügynökség.

Klímaváltozás:
A G8-csoport kötelezettséget vállalt, hogy 1990-hez, "vagy egy későbbi évhez" képest 2050-ig 50 százalékkal csökkentik az üvegházhatást okozó gázok világméretű kibocsátását, az iparosodott országok pedig 80 százalékos csökkentést hajtanak végre. Ugyanakkor nem vállalt semmilyen kötelezettséget a közbülső szakaszokra, márpedig a fejlődő országok ezt követelték ahhoz, hogy ők maguk is kivegyék részüket e folyamatból.

A fejlődők - akárcsak a G8 - elismerték, hogy szükség van a világméretű felmelegedés korlátozására, arra, hogy a hőmérséklet-emelkedés ne haladja meg a 2 Celsius-fokot.

Miközben Barack Obama elnök a történteket "történelmi konszenzusként" üdvözölte, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint "az eredmények nem elégségesek".

Gazdasági válság:
A G8-csoport a gazdaság stabilizálódásának jeleiről beszélt, de figyelmeztetett, hogy még mindig vannak "komoly kockázatok", s hogy a munkanélküliség emelkedése "megkérdőjelezheti a társadalmi stabilitást". Ugyanakkor továbbra is ellentétek vannak az államok között a különböző támogatási tervek jövőjét illetően. Egyes országok - mint például az Egyesült Államok - azt szeretnék, ha nem engednének az eddigi erőfeszítésekből, miközben Oroszország és Németország már a válság utáni időszakra való felkészülést sürgetik.

Kereskedelem:
A G8 vezetői és a legnagyobb fejlődő országok leszögezték, hogy elvetnek mindenféle protekcionizmust, s hogy 2010-ben szeretnék lezárni a világkereskedelem liberalizálásáról folyó tárgyalások dohai ciklusát. Kereskedelmi minisztereik még a G20-csoport szeptemberi pittsburgh-i csúcstalálkozója előtt megbeszélést tartanak.

Élelmiszerbiztonság:
A G8 és más meghívott országok kötelezettséget vállaltak, hogy három év alatt 20 milliárd dollárt költenek a déli országok mezőgazdaságának fejlesztésére, hogy csökkentsék az éhezést a világban. A legfőbb hozzájárulók között van az Egyesült Államok, Japán, az Európai Unió, Hollandia és Franciaország.

Irán:
A G8 közölte, hogy szeretnének diplomáciai megoldást találni az iráni atomprogrammal kapcsolatos kérdésekre. S szeptember végéig adtak határidőt Teheránnak, hogy válaszoljon a párbeszédre vonatkozó ajánlatra. A G8-at egyébként "mélységesen aggasztják" az iráni elnök, Mahmúd Ahmadinezsád vitatott újraválasztását követő erőszakos akciók.

Észak-Korea:
A G8 határozottan elítélte az észak-koreai rendszer által végrehajtott atombomba-robbantást, illetve rakétakísérleteket. A csoport szerint mindezek "veszélyeztetik a térség, s az azon túli területek békéjét és stabilitását".

Donald Trump bejelentette: 30 %-os vámot vet ki az EU-termékekre. Szijjártó Péter szerint Donald Trump vámemelése újabb bizonyítéka annak, hogy az Európai Bizottság – élén Ursula von der Leyennel – képtelen megvédeni Európa gazdasági érdekeit.