Fűtetlen barakkok, melegvíz és orvosi ellátás hiánya: ilyen körülmények között dolgoztatják a vendégmunkásokat
Szörnyű körülmények között dolgoznak vietnami munkások egy kínai gyár építésén a Vajdaságban.
Embertelen körülmények között építik a vietnami vendégmunkások egy kínai cég új gumiabroncsgyárát a vajdasági Nagybecskereken. Jogvédő csoportok szerint a dolgozók emberkereskedelem, sőt, rabszolgaság áldozatai – írja az Euronews szombati cikkében.
Fűtetlen barakkok, melegvíz hiánya és matrac nélküli emeletes ágyak – ez csak pár olyan alapvető emberi szükséglet a sok közül, amit egy kínai cég nem biztosít vietnámi alkalmazottainak. Ha ez még nem lenne elég, szálláshelyükön a kb. 500 dolgozónak két WC van biztosítva.
A vietnámi munkások ügye csak az elmúlt napokban jutott el a szerb sajtóhoz, miután jogvédő szervezetek informálták a helyi médiát az embertelen körülmények között dolgoztatott vendégmunkásokról.
A dolgozók a tomboló koronavírus időszakában orvosi ellátást nem kapnak, aki pedig tüneteket produkál, annak csak annyit mondanak a felettesei: “maradjon addig a barakkban”. Az embereknek arra sincs módjuk, hogy a kezükbe vegyék a sorsukat vagy gyógyszert vásároljanak maguknak, ugyanis a kiszolgáltatott vendégmunkások
május óta csak egyszer kaptak fizetést.
„Az emberi jogok megsértésének vagyunk szemtanúi, a vietnami munkások borzasztó körülmények között élnek. Az útlevelüket és a személyi igazolványukat elvették a kínai főnökeik. Május óta itt vannak már, és eddig még csak egyszer kaptak fizetést” – szemléltette a problémákat egy aktivista, Miso Zivanov az AP hírügynökség munkatársainak.
Az egyik munkás, Nguyen van Tri nyilatkozott az újságíróknak. A férfi elmondta, hogy a Vietnamban aláírt munkaszerződéséből semmi sem valósult meg és még az áramhoz sincs hozzáférésük. Nagyjából 100 társának végül elege lett a helyzetből és sztrájkba kezdtek. Többeket azonban ezt követően elbocsájtottak, de hova már nincs menniük.
Mit tesz az ügyben a szerb kormány
A botrányos munkakörülmények a szerb vezetéshez is eljutottak, azonban tekintve, hogy az állam és a gazdaság szempontjából fontos a kínai cég beruházása, Alekszandar Vucsics elnök csak annyit mondott az ügy kapcsán:
„Megpróbálunk segíteni a vietnamiaknak és a többieknek, de nem űzzük el a beruházókat. Nagyon nehéz munka beruházókat vonzani az országba”
– mondta Vucsics.
A cég tagad
„A Linglong a szerb média felé azt kommunikálta, hogy egyáltalán nem felelős a vendégmunkásokért, sőt, egyetlen vietnamit sem alkalmaz. Azt is tagadták, hogy rossz körülmények között élnének a dolgozók, akikért a felelősséget az alvállalkozóiknak és a vietnami munkaközvetítőknek kell vállalniuk a vállalat szerint.
A Linglong megígérte, hogy visszaszolgáltatja a vendégmunkások iratait, melyeket állásuk szerint csak a tartózkodási engedély pecsétjének beszerzése miatt vettek el. A kínai beruházó fizetéskimaradásokról sem tud, szerintük mindenki megkapja a ledolgozott órákért neki járó pénzt” – írja az Euronews.
(Kiemelt kép: Vietnami munkások a kínai Linglong gumiabroncsgyár építkezésénél Zrenjanin közelében 2021. november 19-én. Fotó: OLIVER BUNIC / AFP)