FT: Atomtitok rejlik a paksi megállapodás mögött
Magyarország legalább 6 milliárd euró értékű szerződést kötött egy orosz állami céggel, és ily módon hivatalos formába öntötte a vitatott megállapodást, amely a bírálók szerint évtizedekre Moszkvához köti az ország energiaellátását – írja a londoni Financial Times.
A megbízást nyilvános pályázat nélkül ítélték oda, miután az Országgyűlés törvényben mondta ki, hogy nincs szükség versenytárgyalásra, és 15 évre titkosította a részleteket. Most már az is egyértelmű, hogy a Roszatomnak a két új reaktor egész élettartama során köze lesz a működtetéshez, ideértve az elhasznált fűtőanyagok kezelését. Az ügyletet egy héttel azután hozták tető alá, hogy Putyin a Déli Áramlat leállításával lerombolta azt, ami a magyar energiabiztonsági stratégia egyik kulcseleme volt.
Orbán mindvégig nyíltan védelmezte Brüsszellel szemben a vezeték tervét, és akkor is szembement az uniós partnerekkel, amikor Moszkva követelésére beszüntette a gázszállítást Ukrajnának. Magatartása aggodalmat keltett néhány nyugati fővárosban, mármint hogy az EU képes-e fenntartani az egységes frontot és a kemény szankciókat az oroszokkal szemben.
A paksi egyezség különösen rejtélyes volt az elemzők számára. Deák András, az MTA vezető kutatója úgy véli, hogy a szerződés oroszbarát jelzéseket küld. Mint mondja, itt valami nagy dolog történik, mert ez az év valóságos csoda a kétoldalú energiakapcsolatokban. A szakértő szerint valami különleges mozgatórugót kell keresni az ügylet mögött. A brüsszeli bizottság szóvivője ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az unió még nem döntötte el, megfelel-e a megállapodás a közösség versenyjogi előírásainak.
Magyar kormánytisztviselők magánbeszélgetésekben elismerik, hogy a hatalom tárgyal a Kremllel a Déli Áramlat újjáélesztéséről. Seszták Miklós hétfőn Belgrádban megvitatta orosz kollégájával a projektet. Deák András úgy ítéli meg: nem lehet kijelenteni, hogy Oroszország végleg becsukta az ajtót. Van némi esély arra, hogy visszatér az elképzeléshez.