Folytatódnak az előzetes meghallgatások a szeptember 11-i terrortámadások szervezésével vádoltak ügyében

Joe Biden korábban jelezte: be akarja zárni a börtöntábort, ahol több foglyot is megkínoztak.

2021. szeptember 7., 21:20

Szerző:

A koronavírus-járvány miatt több mint egy évig tartó szünet után kedden folytatódott a 2001. szeptember 11-i terrortámadások szervezésével vádolt személyek, köztük Hálid Sejk Mohammed pakisztáni iszlamista pere a kubai területen lévő, amerikaiak által fenntartott guantánamói börtöntáborban – jelentette be az amerikai védelmi minisztérium.

Az előzetes meghallgatások – amelyeken várhatóan részt vesznek áldozatok hozzátartozói is – szeptember 17-ig tartanak. Sejk Mohammeden kívül további négy vádlott ügyében tartanak meghallgatásokat. A szeptember 11-i támadások szervezésén kívül összeesküvéssel, gyilkosságok elkövetésével, civilek elleni támadással és terrorizmussal vádolják őket. Amennyiben bűnösnek találják a vádlottakat, akár halálbüntetés is várhat rájuk, amelynek módjáról a védelmi minisztérium döntene.

Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet 19 terroristája 2001. szeptember 11-én eltérített négy kereskedelmi repülőgépet az Egyesült Államok területén. Két repülőgépet a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) ikertornyaiba vezettek, egy repülőgép a védelmi minisztérium, a Pentagon arlingtoni épületére zuhant. A negyedik eltérített gép, amelynek vélhetően egy másik washingtoni célpontot (a Kongresszus épületét vagy a Fehér Házat) szemeltek ki, az utasok ellenállása miatt a pennsylvaniai Shanksville-nél zuhant le. A történelem legvéresebb merényletsorozatában csaknem háromezren vesztették életüket.

Ami a guantánamói börtöntábort illeti, felállítását George W. Bush egykori amerikai elnök rendelte el a terrortámadások után, hogy ott vallathassák az elfogott feltételezett – a hivatalos megfogalmazás szerint – „ellenséges harcosokat”. Működésének csúcspontján a börtönnek mintegy 800 foglya volt.

Joe Biden jelenlegi elnök korábban jelezte: be akarja zárni a börtöntábort, ahol több foglyot is megkínoztak, ám nem közölt részleteket ezzel kapcsolatban. A börtöntelep bezárását már Barack Obama elnök is kilátásba helyezte. A guantánamói táborban jelenleg 39 embert tartanak fogva. Mint arra az EFE spanyol hírügynökség felhívja a figyelmet, a tábor egykori foglyai közül néhányan immár fontos tisztséget töltenek be a radikális iszlamista tálibok uralma alá került Afganisztánban. Hét évvel ezelőtt, 2014-ben öt magas rangú tálib tisztségviselő szabadulhatott a táborból fogolycsere keretében, amely során a másik oldalon amerikai katonákat engedtek szabadon a tálibok. Az öt korábbi rab évekkel később tagja lett a tálibok küldöttségének, amely az amerikai csapatok afganisztáni kivonásáról tárgyalt, egyiküket, Mohammad Nabi Omárit pedig Hoszt tartomány kormányzójává nevezték ki nemrég.

(Kiemelt kép: New York, 2011. szeptember 11. Az amerikai zászló leng az Észak-Amerika legmagasabb épületének szánt, az Egyesült Államok függetlensége kikiáltásának dátuma után szimbolikusan 1776 láb (541,3 méter) magas One World Trade Center torony oldalán az Egyesült Államokat ért repülőgépes terrortámadások 10. évfordulóján. Fotó: Kristoffer Tirpplaar / MTI/EPA)