Erősödnek az Orbán leváltását követelő civil tüntetések
Nő az utca nyomása a kormányfőre, a konzervatív választók is csalódtak benne – írja Harriett Ferenczi a Wiener Zeitungban. A lap hozzáfűzi: Magyarország megosztottabb, mint valaha, és elszigetelődött az Európai Unióban. Ennek ellenére Orbán szilárdan ül a nyeregben
Az elmúlt hetekben a budapesti parlament előtti Kossuth tér egyre gyakrabban volt az Orbán Viktor jobboldali konzervatív miniszterelnök elleni tüntetések színhelye. Több ezer ember gyűlt össze a Duna parti Tisztelt Ház előtt, amelynek falai között egy erős kormánypárt kormányoz egy gyenge ellenzékkel szemben.
Az emberek a korrupció, a kegyenc-uralom, az adópolitika és a szociális leépítések ellen tiltakoznak. Ennek ellenére Orbán újabb és újabb frontot nyit a politikai harcban. Miközben folytatódik a civilek tüntetése, eddig elképzelhetetlen soha nem tapasztalt tétova tiltakozás bontakozott ki az Orbán-párton belül is, mint például a gyermekek, a politikusok és az újságírók számára kötelező drogteszt ellen.
Hogyan tovább?
Növekszik az elégedetlenek tábora. Az embereket a csalódás, a felháborodás és néha a bátorság viszi ki az utcára. Parlamenten kívüli ellenzék van kialakulóban. Egyre hangosabb a követelés: „Orbán, takarodj”. Úgyszintén az új politikai erő követelése is. A tömeges felháborodás közepette szervező Facebook-csoportok is új kezdetről beszélnek, de azt a kérdést is felteszik: „hogyan tovább?” Politikai fórummá kellene válnia a parlament előtti térnek, ahol már egyetlen EU-s zászló sem látható. A zászlókat Kövér László parlamenti elnök tiltotta ki.
A felháborodás hulláma 25 évvel a politikai fordulat után indult útjára. Ezt Szabó Gábor, a „Parlamenti Mozgalom” tagja azzal magyarázza, hogy a jobb élet reménye sok ember számára nem teljesült. Ezek az emberek alternatívát szeretnének, programot. Nagy kihívás ez a tiltakozások aktív szervezői számára. Programként azt a mottót írták zászlóikra, hogy „Európa”, és e mottó jegyében Orbán lemondását szeretnék elérni. Az ellenzéki rádióban, a Klubrádióban Szabó azzal indokolta a „korrupt hatalom” megszüntetését, hogy „egy tigris nem eszik zöldséget”.
Orbán vállvetve Putyinnal
A Transparency International magyarországi szervezete olyan oligarchákról és kormány közeli vállalkozókról beszél, akiket állami pénzekből finanszíroznak. Ha azonban a vállalkozók túl hatalmasak lesznek, félre kell állítani őket, ahogyan történt Simicska Lajossal is, a Fidesz-MPSZ egykori kincstárnokával, Orbán barátjával, aki manapság Magyarország legjelentősebb médiamogulja.
Orbán és Putyin összekapaszkodása kiváltotta az USA és az EU bírálatát is. Magyarországon is kényes téma a közeledés Oroszországhoz, hiszen mégiscsak szovjet harckocsik taposták el az 1956-os magyar népfelkelést. Ráadásul Washington korrupció gyanúja miatt időközben beutazási tilalmat rendelt el hat magas rangú magyar tisztségviselővel szemben. Köztük van Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal főnöke is.
Növekszik a társadalom elégedetlensége, mégpedig a Fidesz-MPSZ választói között is. Közvélemény-kutatási adatok szerint az elmúlt tizenkét hónap alatt 12 százalékkal csökkent az Orbán-párt népszerűsége. Mozgósítani lehetne két millió embert, akik eddig passzívak voltak. Politológusok mégis azt állítják, hogy Orbán nyugodtan hátra dőlhet. A balliberális ellenzék minden erőfeszítés ellenére mindmáig nem tudott elmozdulni arról a népszerűségi mélypontról, ahová megosztottságával és konkurenciaharcban gondolkodással manőverezte magát. Végül a baloldali és a liberális ellenzék a civil társadalom elutasításában részesül, miközben a szélsőjobboldali Jobbik növekedést tapasztalt. Közvélemény-kutatások szerint Magyarországon máris Vona Gábor, a Jobbik vezetője a harmadik legnépszerűbb politikus.
Török Gábor politológus azt nyilatkozta, hogy Orbánnak végre fel kellene ismernie, hogy „ezen az úton nem mehet tovább”.
Török Orbán politikai karrierjének két jelentős hibáját is néven nevezte: szoros kötődét Oroszországhoz és az illiberális állam meghirdetését. A hvg.hu internetes portálon arra emlékeztetett Török, hogy „a magyar jobboldalnak szavahihető politikai képviseletre van szüksége mind itt Magyarországon, mind az ország számára fontos világpolitikai központokban”. Ez megakadályozhatná, hogy „a jobboldal is a jelenlegi formájában a kormányzásra alkalmatlan, teljesen széthullott magyar baloldal sorsára jusson”. A megoldás állítólag egyes egyedül Orbán kezében van.
Magyarország még soha nem volt ennyire mélyen megosztott és elszigetelődött az Európai Unióban. Orbán mégis szilárdan ül a nyeregben. Ez megváltozhat – írta a „Társadalmi riportok”című kiadványban Tölgyessy Péter politológus, aki egykor a Fidesz-MPSZ parlamenti képviselője volt. Hogyha meginogna Orbán hatalma, az lendületet adhatna egy fordulathoz. „Hogyha az emberekben megérett az igény egy új irányváltásra, akkor ez meglepő sebességgel és erővel következhetne be”.
Fordította: dr. Gonda László