ENSZ: Moszkva nem mond igazat

Az ENSZ hétfőn megkérdőjelezte Moszkvának a fekete-tengeri gabonaegyezmény felfüggesztésével kapcsolatban adott indoklását.

2022. október 31., 19:57

Szerző:

Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese a világszervezet Biztonsági Tanácsa (BT) ülésén arról beszélt, hogy az orosz fekete-tengeri flottát ért támadás éjszakáján nem tartózkodtak hajók az ukrán gabonaexport biztosítását szolgáló tengeri folyosón. 

„Amikor a kezdeményezéshez tartozó hajók nem tartózkodnak a térségben, a folyosó nem rendelkezik semmiféle különleges státusszal. Nem nyújt fedezéket, vagy védelmet a támadó, illetve védelmi jellegű katonai műveletekkel szemben. Nem használható sem védőpajzsként, sem rejtekhelyként. Nem is tiltott zóna” – hangoztatta Griffiths. 

Oroszország a hétvégén közölte, hogy határozatlan időre felfüggeszti közreműködését az egyezségben, mert „nem tudja szavatolni a polgári hajók biztonságát”, miután a fekete-tengeri flottáját dróntámadás érte. Moszkva szerint a kijevi vezetés a támadás végrehajtásához a folyosó védelmével visszaélt. 

Az Ukrajna és Oroszország között az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodás biztosítja a gabonaszállító hajók és a Fekete-tengeren kialakított tengeri folyósó biztonságát. Ennek értelmében például tíz kilométeres körzetben semmilyen katonai jármű nem közelítheti meg a folyosóban közlekedő civil kereskedelmi hajókat. 

Hulusi Akar török védelmi miniszter a nap folyamán tartott telefonbeszélgetésük alkalmával felszólította orosz hivatali partnerét, Szergej Sojgut, hogy Moszkva vizsgálja felül döntését. A török védelmi tárca közleménye szerint Akar felhívta Sojgu figyelmét az egyezmény fontosságára, illetve arra, hogy azt az ukrajnai konfliktustól függetlenül kell végrehajtani.

(Kiemelt képünk illusztráció: Egy kukoricát szállító teherautó a nagy gabonasilók mellett a 80-as mólónál a romániai Konstanca kikötőjében 2022. május 3-án. A román kikötő a szomszédos Ukrajna exportközpontjává kíván válni, miután Oroszország inváziója elvágta tengeri útvonalait. A háború előtt Ukrajna havonta 4,5 millió tonna mezőgazdasági terméket exportált kikötőin keresztül - a világ búza 12 százalékát, a kukorica 15 százalékát és a napraforgóolaj 50 százalékát. Fotó: Daniel MIHAILESCU / AFP)