Engedjétek meghalni a fiamat!

Varsóban a bíróság elutasította annak az anyának a kérését, aki 27 éve mesterségesen életben tartott fia kegyes halálának engedélyezését szerette volna elérni. Barbara Jackiewicz attól fél, mi lesz magatehetetlen gyermekével, ha ő már nem él.

2011. november 30., 15:10

Krzysztof Jackiewicz egy varsói kórházban tengeti életét, anyja minden második nap bemegy hozzá, megeteti, megborotválja, tisztába teszi, hosszan beszélget vele. A közbeeső napokon gyűjti az erőt mindehhez, hiszen ő maga is beteg. Korábban együtt laktak, de Barbara gerince megsérült, amikor a beteg férfit megpróbálta felemelni, így bele kellett egyeznie abba, hogy ezután gyermekét kórházban lássák el.

A fiatal férfi egy nagyon ritka, de halálos betegségben szenved. Az SSPE (vagy Dawson kór) az agy általános gyulladása, általában a gyermekkori kanyaró következménye, de a kanyaró után sok évvel jelenik csak meg. Az orvosok a diagnózis felállításakor csak három év életet jósoltak neki – ennek 27 éve, a férfi 16 éves kamasz kora óta csak vegetál.

2009-ben anyja drámai hangú beadvánnyal kérte a bíróságot, hogy vegyék el fia életét, de kérését akkor elutasították. Az idén megismételte beadványát. Barbara asszony így nyilatkozott: „Hirtelen halált szeretnék. Nem akarok szövődményeket, nem akarom, hogy még jobban szenvedjen. Rettegek a gondolattól, hogy egy nap nem leszek képes bejönni hozzá, hogy azelőtt halok meg, mielőtt ő. Akkor mi lesz vele?”

A bíróság most is elutasította a kérelmet. A határozat szerint egyetlen jogszabállyal sem egyeztethető össze, hogy a férfi életét kioltsák. A Varsói Kerületi Bíróság szóvivője nem akart a részletekbe bocsátkozni. – Ez túlzottan személyes ügy, tehát csak azt mondhatom el, milyen döntést hozott a bíróság: a kérvényt elutasította. Hozzátette: a bíró a cselekvőképtelen személyeket érintő családjogi előírásokat vette figyelembe ebben az esetben.

Részleteket tehát nem tudni, de az nyilvánvaló, hogy a döntés előre megjósolható volt: a bíróság nem adhatott engedélyt bűncselekmény elkövetésére. A lengyel jog is annak tartja a kegyelemből történő emberölést, illetve a segítséget az öngyilkossághoz. (Ezekért öt év börtönbüntetés jár.)

Az anya kétségbe van esve. „Nem bírom már nézni, mennyire szenved a gyermekem. A keze görcsben, izzad a fájdalomtól. Egész élete kín, szenved a felfekvésektől, a különböző gyulladásoktól, amiket a testébe vezetett csövektől kap, állandóak a fájdalmai – évtizedek óta”.

Az eutanázia csak Hollandiában, Belgiumban, Luxemburgban és Albániában legális, valamint Japánban és az USA egy-két tagállamában (Oregon, Texas). Svájcban legálisan lehet segíteni ilyen esetekben az öngyilkosságot, de az eutanázia ott is tilos.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.