Első alkalommal említ egy orosz atomfejlesztést az Egyesült Államok nukleáris fegyverekkel foglalkozó jelentése

2018. február 3., 10:48

Szerző:

Amerikai tisztségviselők felvázolták egy pénteki sajtótájékoztatón Washingtonnak az atomfegyverek alkalmazásával kapcsolatos terveit.

Patrick Shanahan védelmi miniszterhelyettes bejelentette, hogy Donald Trump elnök kormányzata lényegében folytatja elődje, Barack Obama adminisztrációjának nukleáris fegyverekkel kapcsolatos politikáját, de erőteljesebb álláspontot foglal majd el bizonyos kérdésekben - írja az MTI.

Bár a Magyar Távirati Iroda hírében ez nem szerepel, a CNN és a USA Today cikkei szerint

a jelentés egyik leghangsúlyosabb pontja Oroszországgal és annak új atomfejlesztésével foglalkozik. - Moszkva az Egyesült Államokban és a NATO-ban látja geopolitikai ambícióinak első számú ellenfelét. Oroszország több mint 2000 nem-stratégiai atomfegyvert halmozott fel - mondta Shanahan.

A jelentés első alkalommal ismeri el, és említ egy orosz fejlesztést, egy drónhoz hasonló, nukleáris szerkezetet, amely képes víz alatt egy másik kontinensig eljutni. Ez egy olyan atomtorpedó, amely mindenféle előrejelzés nélkül, több ezer kilométerről kilőhet az amerikai partokra.

Az amerikaiak szerint minderre a válasz az, ha ők is elkezdik fejleszteni az atomfegyvereiket.

A jelentés ezért felhívja a figyelmet arra, hogy nagyobb fókuszt kell fektetni a - stratégiai - nagyobb hatótávolságú rakétákra.

A jelentésre Donald Trump elnök egy pénteki közleményben reagált: - Míg az elmúlt évtizedben az Egyesült Államok több lépést tett, hogy csökkentse az atomfegyverek szerepét és használatát, más államok növelték készletüket, megerősítették a nukleáris fegyverek szerepét védelmi stratégiájukban és - némely esetben - kilátásba helyezték új nuklerási fegyverek kifejlesztését, hogy megfenyegessenek más nemzeteket.

A washingtoni sajtótájékoztatón jelen voltak az energetikai minisztérium és a külügyi tárca képviselői is. Bemutatták azt a 74 oldalas jelentést, amelyből kiderül, hogy a kormányzat ugyan nem tervezi az amerikai stratégiai nukleáris fegyverzet növelését, de Washington atomfegyverrel válaszolhat az Egyesült Államok és szövetségesei ellen esetlegesen intézett olyan nagyobb támadásokra is, amelyeket nem atomfegyverekkel követnek el. A figyelmeztetés nem részletezte, hogy milyen "különleges körülmények" vezethetnek ahhoz, hogy Washington nukleáris ellencsapással válaszoljon, de megjegyezte, hogy az Egyesült Államok, szövetségeseinek és partnereinek civil lakossága, infrastruktúrája, nukleáris hadereje vagy parancsnoksága elleni nem nukleáris támadások beletartoznak ebbe a kategóriába. A The Wall Street Journal című lap megjegyezte: kibertámadások és baktériumfegyverekkel elkövetett támadások is kiválthatnak nukleáris válaszcsapást. 

A Pentagon dokumentuma összefoglalja, hogy Észak-Korea "egyértelmű és súlyos fenyegetést" jelent az Egyesült Államok és szövetségesei számára, s leszögezi, hogy bárminemű észak-koreai nukleáris csapás, amely az Egyesült Államokat vagy szövetségeseit venné célba, "annak a rezsimnek a végét jelentené". 

A jelentés Kínát a potenciális nukleáris ellenfelek közé sorolta. Megállapította: az amerikai atomarzenál képes arra, hogy "megakadályozza Pekinget ama téves következtetés levonásában", hogy előnyre tehet szert nukleáris fegyverzetének ázsiai alkalmazásával, vagy azt gondolja, hogy "nukleáris fegyverzete bármilyen korlátozott mértékű bevetése elfogadható lehet".