Elhunyt a Vaslady
„Mélységes szomorúsággal jelentette be Mark és Carol Thatcher, hogy édesanyjuk, Thatcher bárónő hétfő reggel agyvérzést kapott, és meghalt” – közölte a lesújtó hírt Margaret Thatcher szóvivője. Az egykori brit miniszterelnök 87 éves volt.
A halálhírre David Cameron miniszterelnök lemondta párizsi látogatását, és a madridi sajtótájékoztatóját megtartva, ma délután hazautazik.
Erzsébet királynő is szomorúan értesült Thatcher asszony haláláról. A királynő magánüzenetben biztosítja részvétéről az elhunyt családját – közölte a Buckhingham palota.
Winston Churchill óta nem volt olyan domináns miniszterelnöke Nagy-Britanniának, mint Margaret Thatcher, az első nő, aki betöltötte ezt a posztot. 1925-ben született, Oxfordban végezte egyetemi tanulmányait, majd vegyészként kezdett dolgozni. Az 1959-es választásokon bejutott a parlamentbe, választókerületének delegáltjaként 1992-ig volt képviselő. 1975-ben a toryk elnökévé választották, ezután került az 1979-es választások eredményeként a miniszterelnöki székbe.
A 20. századi szabad piacgazdaság felkent híve volt. Vérbeli konzervatív politikusként, ádáz harcot folytatott az állami tulajdonban lévő iparágak, vállalatok ellen, a „privatizáció” kifejezés az ő nevéhez fűződik. Megreformálta – mondhatnánk: csökkenteni kívánta – a szakszervezetek nagy befolyását. Emlékezetes a második ciklusa alatti 1984-85-ös bányász sztrájk, melyet az váltott ki, hogy Thatcher meg akarta törni a militáns szakszervezetek erejét. A nagy erőpróbából ő került ki győztesen. Ugyanakkor csökkentette az adókat és a szociális kiadásokat, s ezzel kisebb lett az infláció is.
Az általa “belga birodalomnak” nevezett Európai Bizottságban előnyös pozíciót teremtett Nagy-Britannia számára, ma is meglévő, kivételes visszatérítéseket harcolt ki hazájának. „Az én pénzem” – mondta. Külpolitikájában sem ismert kegyelemet. Keményvonalas, Szovjetunió-ellenes retorikája miatt elnyerte a Vaslady becenevet. A hidegháború idején kiváló szövetségese volt Ronald Reagannek, egészen addig, míg a reformista Gorbacsov megjelent a színen, akivel Thatcher elhíresült szavaival „lehetett üzletet kötni”.
Az Argentína elleni 1982-ben kirobbant Falklandi háborúban a brit csapatok pár hónap alatt visszafoglalták a szigeteket. Hosszú harcot vívott az IRA-val, amely majdnem sikeres merényletet hajtott végre ellene 1984-ben a brightoni Grand Hotelben elhelyezett bombával.
11 éven át megszakítás nélkül töltötte be a miniszterelnöki posztot, s ezzel rekordot állított fel, mivel 1827 óta nem volt miniszterelnök, aki nála hosszabb ideig lakott volna a Downing street 10. alatt.
A Vaslady kormányzása mély nyomot hagyott a brit társadalomban. Összességében megteremtett egy modern Nagy-Britanniát, de a hidegháború végén nem volt képes alkalmazkodni az új európai erőviszonyokhoz. Az egész világon egyszerre csodált és megvetett miniszterelnöknő popularitása az 1980-as évek végén hanyatlásnak indult. Lemondását párttársai puccsal kényszerítették ki, mert az addigra már népszerűtlenné vált Thatcherrel nem látták esélyét a következő választások megnyerésének, ezért 1990-ben lemondott.
Visszavonulása után kétkötetes, igen sikeres memoárt írt, valamint szenvedéllyel kampányolt a Thatcher alapítvány mellett, melynek célja a Vaslady értékrendje, a szabad piac és az angolszász szabadságeszme propagálása szerte a világon.
„Egy nagyszerű vezetőt, nagyszerű miniszterelnököt és egy nagyszerű britet vesztettünk el a személyében” – írta Twitter üzenetében David Cameron miniszterelnök.
R.I.P.