Egymásnak estek a magyarok
Az októberi ukrajnai helyhatósági választásokkal kapcsolatban elkezdett egyeztetés megszakadása után a sajtóban üzenget egymásnak Kárpátalja két meghatározó magyar szervezete, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke a szervezet sajtóorgánumának, a Beregszászon kiadott Kárpátalja című hetilapba írt cikkében leszögezi: "az UMDSZ választási együttműködési ajánlata szembeszökően irreális, mint a vasorrú bába vagy a hupikék törpikék", hiszen a lényege az, hogy a két magyar párt induljon egymás listáján, mivel – az ukrán választójogi törvény szerint – közös lista nem lehetséges. A politikus úgy véli, hogy ha megpróbálnák megvalósítani az elképzelést, azonnal elakadnának, mert "mindkét félnek jó aktivisták sorát kellene vérig sérteni azzal, hogy lemondatják a másik fél gyengébb jelöltje javára".
Kovács szerint nincs értelme annak, hogy a két szervezet együtt induljon a választáson, ha a végén úgyis külön frakciókat alakítanak – írta az MTI. Az a feltevés, hogy együtt több szavazatot kapnának, – teszi hozzá – légből kapott legenda. "A két szervezet gyakorlatilag 1994 óta, jogilag 1998 óta tartó csatája során az aktivistáknak volt oka feltöltődni ellenszenvvel a másik fél iránt" – fogalmaz a KMKSZ elnöke, megjegyezve, hogy "világosan lehet látni a tipikus KMKSZ-est vagy UMDSZ-est, akit egy Kovács-Gajdos párosítás elriaszt".
"Személyes tapasztalatom szerint a 'békepártiak' azok a kétkulacsosok, akik az elmúlt időszak során túl közel kerültek az UMDSZ-hez és most félnek kapcsolatrendszerük leértékelődésétől" – írja Kovács, aki szerint "ezért a pár intrikusért nincs értelme a közösség érdekeit kockáztatni". A KMKSZ elnöke szerint mindkét magyar párt a többszörösére növelhetné szavazótáborát azokból, akik a legutóbbi helyhatósági választáson otthon maradtak vagy ukrán pártra szavaztak. Mint írja, a KMKSZ ebben látja a fő feladatát, és a kampány közben legszívesebben ki sem ejtené, le sem írná az UMDSZ vezetőinek nevét, mert valóban rosszul veszi ki magát a magyar belviszály.
Arról, hogy az UMDSZ a tárgyalások megszakadása után hogyan látja az együttműködés lehetőségét, Gajdos István, a szervezet elnöke az UMDSZ-hez közeli, Ungváron kiadott Kárpáti Igaz Szó című lapnak adott interjújában kifejti: "a KMKSZ vezetése azt állítja, hogy a javaslatunk nem felel meg a törvényi feltételeknek, holott azt éppen a jogszabályok adta lehetőségeket figyelembe véve állítottuk össze". Szerinte a KMKSZ legnagyobb problémája az, hogy a szervezeteknek fel kell adniuk politikai önazonosságukat, holott – mint fogalmaz – ennek éppen az ellenkezője igaz, hiszen "annak ellenére, hogy a hatályos törvények nem engedik meg a (párt)szövetségek részvételét a választásokon, megtaláltuk azokat a lehetőségeket, amelyekkel mind a két szervezet indulhat, s mindkettő ott lenne a leendő tanácsokban".
Gajdos úgy véli, hogy a másik szervezet nem veszi komolyan az együttműködés ügyét, hiszen képviselői a keddi tárgyaláson sem jelentek meg, bár azt állítják, szeretnének együttműködni. "Mi továbbra is azt valljuk, hogy az összefogás egyetlen jelenlegi törvényes eszköze az a forma, amit felajánlottunk" – szögezte le az UMDSZ elnöke, megjegyezve, hogy továbbra is nyitottak az egyeztetésre, és 2010. szeptember 5-ig várják a KMKSZ együttműködésre vonatkozó javaslatait.