Egy szélhámostól kaptak vérszemet a muszlimok

Líbiában megölték az amerikai nagykövetet, Egyiptomban, Jemenben és a Gázai-övezetben pedig véres tüntetések robbantak ki egy film miatt, amely pszichopataként ábrázolja Mohamed prófétát. Az igénytelen akciófilmekre emlékeztető Muszlimok ártatlansága című film miatt forronganak az iszlámhívők. A film ötletgazdája valószínűleg egy hétpróbás csaló, aki még a saját munkatársait is átvágta.

2012. szeptember 13., 21:30

Vetített háttér előtt, B-kategóriás horror- és akciófilmekbe illő véres jelentekben tűnnek fel dühöngő muszlimokat megszemélyesítő, amatőrnek tűnő, nem odaillő kiejtéssel röhejes dialógusokat folytató színészek egy Mohamed próféta élettörténetét is feldolgozó filmben, írja az

Origo.

A Innocence of Muslims-ról - amelyet eredetileg csak egyszer, idén júniusban mutattak be egy privát vetítésekre szakosodott hollywoodi moziban kevesebb mint tíz embernek. A film miatt több muszlimok lakta országban - többek között Egyiptomban, Líbiában, Irakban, a Gázai övezetben, Jemenben - robbantak ki zavargások, megtámadtak több amerikai külképviseletet, a zavargásoknak több tucat sérültje van. A tüntetők a líbiai Bengáziban megölték az amerikai konzulátus több munkatársát, köztük az USA líbiai nagykövetét, ami miatt az USA rombolókat küldött a líbiai partokhoz. Utóbbi támadásról azonban felmerült, hogy csak véletlen egybeesés lehet a film miatti tiltakozásokkal, valójában a szeptember 11-i Amerika ellenes támadások évfordulójára időzített terrorcselekmény volt.

A pokol azt követően szabadult el, hogy a korábban Koránt égető Terry Jones amerikai prédikátor bejelentette, hogy az iszlám vallás romboló ideológiáját bemutató filmet - amelyből egy 14 perces összeállítás felkerült az internetre - szeretné levetíteni gyülekezetének. A hevenyészve összeollózott filmrészlet néhány napja ráadásul arab szinkront is kapott, és futótűzként terjedt a muszlim internetfelhasználók körében és a médiában.

"Az egész stábot megvezette a producer" - állítják a filmben szereplő színészek és az azon dolgozó stáb tagjai, akik szerdán közleményben határolódtak el a film üzenetétől. Szerintük a készítők nem mondták el nekik, hogy milyen filmet forgatnak. "100 százalékban elutasítjuk a filmet - közölték, és azt állítják, a készítők utólag átírták a forgatókönyvet, ők abban a hitben éltek, hogy egy 2000 évvel ezelőtt élt egyiptomi alakról forgatnak.

Cindy Lee Garcia, az egyik színésznő, akinek filmbeli lányát Mohamedhez adják nőül, telefoninterjút adott a Gawker magazinnak, amelyben azt állította, a film forgatókönyvének eredeti címe Sivatagi harcosok (Desert Warriors) volt, amely "2000 évvel ezelőtti dolgokról szólt", és semmi köze nem volt "Mohamedhez, a muszlimokhoz vagy bármihez". Sőt a végleges filmben Mohamedként megjelenő szereplőt "Master George"-nak nevezték, de a film utómunkái során Mohamedre szinkronizálták, ahogy minden egyes vele kapcsolatos, illetve muszlimokat sértő megszólalást. Garcia állítása szerint elborzadt a végső változatot látva, és megrázták a film kiváltotta események. "Embereket öltek meg egy olyan film miatt, amelyben szerepeltem. Ebbe belebetegszem" - idézte a Gawker.

Hasonló indulatokat a muszlimok körében legutóbb 2005-ben váltott ki a Jyllands-Posten dán újság, amely Mohamedet ábrázoló karikatúrákat közölt (a témába vágó cikkeinket itt olvashatja). A prófétát többek között bombaturbánnal a fején ábrázoló rajzok miatt sorra szerveztek tüntetéseket, amelyek gyakran erőszakba torkolltak. A tiltakozók dán nagykövetségeket gyújtottak fel, és a zavargásokban több tucat ember vesztette életét. Az ügy még évekig hullámokat vetett, a karikatúrák dán rajzolója ellen több merényletet is megkíséreltek, még öt évvel a rajzok közlése után is akadt, aki meg akarta ölni, írja az Origo.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.