Deutsche Welle: Orbánék megfojtják a szabad sajtót
Mennyire szabad még a magyar sajtó, miután az Orbán-kormány három éve igyekszik elhallgattatni a kritikus és független újságírókat? – teszi fel a kérdést a német közszolgálati rádió.
Mong Attila azt mondja, a 89-es tüntetések során nem gondolta volna, hogy egyszer még ilyen korlátozó és antidemokratikus médiatörvénnyel kerül szembe. Talán az ő eltávolításának története a legismertebb, de az elmúlt időszakban sok száz munkatárs került az utcára a közmédiától, mert túl sokat bíráltak. A Klubrádió és más független adók pedig a bezárás előtt vannak, mert nem tudják fizetni a magas frekvenciadíjat. A hatalom ezen felül nyomást gyakorol a potenciális hirdetőkre, akik félnek és így nem reklámoztatnak az ellenzéki sajtóban. A Klubrádió azonban ki akar tartani a választásokig.
Stephan Ozsváth, aki Bécsből kíséri figyelemmel a magyar helyzetet a német közszolgálati rádió számára, több külföldi kollégájával együtt megtapasztalta, miként bánik a magyar vezetés a bírálóival. Pl. amikor megpróbálták lejáratni őket, vagy amikor államtitkárok névvel megnevezve az érintetteket, a tévében ostobaságokat állítottak róluk. Jelenleg valamelyest enyhült a helyzet, hiszen látnivaló, hogy a magyar kormány saját maga kelti rossz hírét – mutat rá Ozsváth. Az újságírók csak beszámolnak a dolgokról.
De a durva bánásmód megmutatja a hatalom konzervatív tulajdonosainak paranoid beállítottságát is, amitől az összeesküvés elmélet sem idegen. Pl. amikor a külföldi tudósítókat a magyar baloldal meghosszabbított kezének állították be. Ezzel együtt Ozsváth szerint cenzúra nincs, mert az interneten akármit lehet írni, csak kérdés, ki olvassa? A közrádiót és tévét csaknem teljesen uniformizálták, azok a kormány szócsövének számítanak. Ugyan a médiatörvényt az EU nyomására módosítani kellett, de a gyakorlatban kevés változott.
Külföldön nagy figyelmet kapott a Klubrádió, amelyet a hatalom egy sor adminisztratív és jogi fogással be akart záratni ám hiába. Csakhogy a rádió ma anyagi csőd előtt áll. És nem csupán az adó csapatának lenne nagy szüksége eszmei és anyagi támogatásra. Ozsváth úgy látja, van egy csomó elhivatott újságíró, aki megpróbál függetlenként dolgozni a magánsajtóban vagy a civil szférában. A német tudósító fontosnak tartja, hogy főleg az unió fejtsen ki nagyobb politikai nyomást Orbánra.
Mong jelenleg Berlinben él, de egy nap szeretne újra Magyarországon dolgozni – szabad sajtóban, amely biztos gazdasági és jogi alapokon áll, és sokkal függetlenebb, mint manapság.