Brazil elnökválasztás – Elárulta a hadsereg, be fognak-e avatkozni

A brazil hadsereg három legmagasabb rangú parancsnoka közös közleményben tudatta pénteken, hogy a brazíliai belpolitikai vitákat a demokratikus jogállam elveit szem előtt tartva kell megoldani, egyúttal hangsúlyozták a békés tüntetéshez való jogot.

2022. november 11., 20:31

Szerző:

A közleményt azon aggodalmak miatt adták ki, amelyek a közelmúltbeli elnökválasztás során merültek fel a társadalomban a hadsereg esetleges beavatkozó szerepével kapcsolatban. Brazíliát 1964 és 1985 között ugyanis a hadsereg irányította katonai diktatúrával. Jair Bolsonaro leköszönő elnök korábban felvetette a hadsereg esetleges szerepvállalását az általa megkérdőjelezett elektronikus szavazási rendszer miatt. 

Bolsonaro, aki maga is katonatiszt volt, szoros versenyben maradt alul október 30-án baloldali ellenfelével, Luiz Ignácio Lula da Silvával szemben, s bár nem ismerte el a vereségét, nem is akadályozta a hatalomátadást. Több támogatója azonban nem volt hajlandó elfogadni az eredményt, és Brazília-szerte sátrakat vertek fel a katonai támaszpontok közelében, közbelépésre kérve a hadsereget. 

A brazil szárazföldi hadsereg, a haditengerészet és a légierő parancsnoka által aláírt levélben a három fegyvernem vezetője leszögezte: a brazil alkotmány szavatolja a szólásszabadságot és békés tüntetéshez való jogot. 

„A hadsereg továbbra is éber lesz, készenlétben marad, és arra az alkotmányos kötelességére összpontosít, hogy szavatolja a szuverenitásunkat, a rendet és a haladást, mindig a népünk védelmében” – állt a levélben.

(Kiemelt képünk: Tüntetők foglalják el a hadsereg főhadiszállása előtti területet Rio belvárosában 2022. november 7-én. Az emberek a katonaságtól kérnek segítséget, mivel választási csalást gyanítanak az elnökválasztáson, amelyen Lula volt elnököt választották meg. Fotó: Luiz Souza/NurPhoto/AFP)

Aggasztó egészsségügyi állapotban van Ferenc pápa, tüdejét többféle kórokozó is megtámadta, pénteken bekerült a római Gemelli kórházba. Az egyházfő elődjeihez hasonlóan letétbe helyezte feltételes lemondólevelét arra az esetre, ha képtelenné válna a szükséges mértékben ellátni a feladatait.