Botrány a köztévében

A BBC méltán a világ egyik legrangosabb köztelevíziója és rádiója. Etikai kódexe a civilizált világ tévétársaságainak etalon. Náluk nem fordulhat elő, hogy kiretusáljanak valakit, aki nem kedves a kormányfőnek vagy hazug állításokat tartalmazó riportok kerüljenek adásba. Most mégis homokszem csúszott a gépezetbe..., ami nem maradt következmények nélkül.

2012. november 13., 15:18

Szerző:

George Entwistle, a BBC alig két hónapja kinevezett vezérigazgatója valószínűleg nem gondolta, hogy ilyen rövid ideig marad a posztján.

A Newsnight c. hírháttér műsorban leadott egyik anyag óriási botrányt váltott ki, ami miatt azonnal lemondásra kényszerült.

Múlt kedden a fölöttébb népszerű és igen nézett műsorban olyan riportot közöltek, amelynek tartalmáról kiderült, hogy valótlan állításokat közölt egy volt tory politikusról. A film áldozata a ma 70 éves Lord Robert Alistair McAlpine, Margaret Thatcher egykori tanácsadója, akit egy évtizedekkel ezelőtt történt pedofíliával vádoltak meg. A riportban megszólalt az egyik bántalmazott, Steven Messham, aki azt állította, hogy a szexuális molesztálásban részt vett a konzervatív párt akkori magas rangú politikusa és kormányfői tanácsadója. Bár név szerint nem említette, kiről van szó, a közösségi oldalakon hamar elterjedt a hír, hogy McAlpine-re utalhatott. A Lordok Házának veterán politikusa felháborodottan tagadta, hogy bármi köze lett volna a három évtizeddel ezelőtti bűncselekményhez.

A műsor után Messhamnek is kitisztult a memóriája, és nyilvánosan belátta, hogy tévedett. A ’90-es években a rendőrség által bemutatott képen – amiről a hatóság azt állította, hogy McAlpine-t ábrázolja – felismerte bántalmazóját, ám egy múlt pénteken bemutatott újabb fotót látva, rájött, hogy a politikus nem azonos az őt zaklató személlyel – mondta.

Mindebből hatalmas botrány keletkezett. A brit köztelevízióban azonnal belső vizsgálatot rendeltek el, melynek során megállapították, hogy „a felmerülő adatok alapvető, az újságírói etika által megkívánt szerkesztési ellenőrzéseket sem végezték el”, a megvádolt „McAlpine nem kapott lehetőséget a reagálásra” és a filmben megszólaló „Messhemnek az újságírók nem mutattak fotót a politikusról”. A BBC vezérigazgatója szerint „nem lett volna szabad adásba mennie a filmnek” és elnézést kért az idős tory politikustól. A BBC Trust – a tévé vezetősége – elnöke, Lord Chris Patten szerint „silány újságírói munka volt, ezért elfogadhatatlan hiba történt”. George Entwistle, a BBC nemrég kinevezett vezérigazgatója levonta a konzekvenciákat, s mivel „minden adásba került riportért felelős”, – ahogy ez civilizált országokban szokás – leköszönt posztjáról.

A Newsnight folyamatban lévő oknyomozó riportjait határozatlan időre leállították, az említett műsor készítőit pedig fegyelmiben részesítették. A belső vizsgálat még nem fejeződött be. Heves viták folynak arról, ki volt a tényleges felelőse annak, hogy a valótlanságot tartalmazó riportfilm adásba kerülhetett. Várhatóan további fejek fognak még hullani.