Jamaicában betiltották a drogokról szóló zenéket
A Jamaicai Műsorszolgáltatási Hatóság abban a reményben tiltja be a drogról, bűnözésről és erőszakról szóló zenéket és műsorokat, hogy meggátolja ezek normalizálódását a fiatalok körében, illetve, hogy javítsa a jamaicai kultúráról alkotott képet.
Az ABC News tudósítása szerint Jamaicában a műsorszolgáltatási hatóság betiltotta azokat a zenei és televíziós műsorokat, amelyek a bűnözés, az erőszak, a droghasználat, a csalás és a fegyverek dicsőítését vagy népszerűsítését szolgálják.
A kormány azt mondta, hogy a betiltási intézkedéssel az a céljuk, hogy visszaszorítsák az olyan tartalmakat, amik azt a rossz benyomást kelthetnék, hogy a bűnözés a jamaicai kultúra és társadalom elfogadott része.
A jamaicai művészek kritizálták a rendeletet; szerintük ezzel a fegyveres erőszak által fokozottan veszélyeztetett lakosságot zárják ki a beszélgetésből, ráadásul nem fogja visszaszorítani a bűnözést sem. Stephen McGregor, a Jamaicai Grammy díjas zenei producer és énekes szerint „a művészet magát az életet imitálja, ezért a zene is abból származik, ami Jamaicában történik. De mivel ez nem illik bele abba az erkölcsi formába, amit ők szeretnének, megpróbálják akadályozni.”
Jamaica évek óta küzd a fegyveres erőszak megállításáért
Az Insight Crime kutatóközpont szerint tavaly Jamaicában volt a legmagasabb a gyilkosságok száma Latin-Amerikában és a Karib-térségben. A Jamaicai Műsorszolgáltatási Bizottság azt mondta, hogy a bűnözésről szóló videók vagy zenék normalizálják a jelenséget a sebezhető és befolyásolható fiatalság körében. Az irányelv szerint a csatornáknak kerülniük kell a városi szlenget, amelynek bármi köze van a pénzkereséshez, az átutalásokhoz, a vagyonszerzéshez vagy a pazarló életmódhoz.
Azonban az olyan művészek szerint, mint McGregor (művésznevén Di GENIUS) ez egy szólásszabadságot tiltó rendelet, és a jamaicai kormánynak inkább az erőszak olyan indokaival kellene foglalkoznia, mint például a pandémia miatti gazdasági válság. Nem ő az egyetlen művész, aki így gondolja, például Rvssian, NotNice és Romeich is kritikát fogalmaztak meg a közösségi média felületeken; a legtöbben azzal érveltek, hogy a zene és a televíziós műsorok betiltásának kevés hatása lesz az erőszakra, mivel a fiatalok már inkább olyan streaming felületeket használnak, mint a Spotify vagy a YouTube.
A műsorszolgáltatási hatóság nem kommentálta a kritikákat, de arról sem szolgált azonnali részletekkel, hogy a tilalom megszegése milyen következményekkel járhat, viszont arra kérték a lakosságot, hogy tegyenek bejelentést, ha szabályszegést tapasztalnak.
(Kiemelt képünk: Bob Marley és fiai, Ziggy, Julian, Damian és Stephen falfestménye díszíti a jamaicai Kingston Trench Town negyedét 2019. május 18-án. Az 1960-as években Trench Townt Jamaika Hollywoodjaként ismerték, és a reggae zene szülőhelye, valamint a reggae és a rasztafari nagykövetének, Bob Marley-nak az otthona.
Angela Weiss / AFP)