Bélyeget templomból!

Az osztrák posta igazán mindent megtesz, hogy költségeit csökkentve továbbra is megfelelő színvonalon szolgálja ki ügyfeleit. Most például vezetői jelezték: örömmel fogadják a katolikus egyház – pontosabban a Graz-Sekau-i érsekség ¬- ajánlatát, és készséggel szentesítik a különösnek tűnő partnerkapcsolatot. A talpra állás reményét jelenti, hogy ősztől Georg Pölzl személyében tapasztalt válságkezelő lesz az intézmény új vezére.

2009. június 16., 16:47

A katolikus egyházzal kialakítandó partneri kapcsolat annyit jelent, hogy a templom a jövőben magára vállalja a postahivatalok feladatkörét, foglalkozik a levelek továbbításával, árusítja a postai termékeket. Ezzel nagy segítséget nyújt az ott élőknek, hiszen a takarékossági intézkedések keretében 300 kisebb postahivatal hamarosan bezár. Helyettük partnerek látják el a gazdátlan feladatokat – a posta 450 ilyen szerződést szeretne kötni, elsősorban olyanokkal, akik helyiséggel rendelkeznek.

Az egyház semmiképpen nem nyereségvágyból szállna be az ügyletbe, sőt, vezetőik fő aggodalma, vajon nem lesz-e veszteséges a kapcsolat. Sokkal inkább arról van szó, hogy ebben a formában is segítsenek az embereken – mondják. Persze nem mellékes szempont – ha erről nem is szólnak nyíltan -, hogy így is be lehet csalogatni új hívőket a templomba. A csomagok, levelek, csekkek fogadása és továbbítása mindamellett nem közvetlenül a pap feladata lenne, valamelyik munkatársa foglalkozna az ügyféllel.

A posta számára a megoldás nem rossz – feltéve, ha a templomok megfelelő „nyitvatartási” időt biztosítanak, vagyis nem csak a misére, gyónásra betérők részesülnek a szolgáltatásból. A súlyos deficit miatt szigorú takarékosságra kényszerülő osztrák posta már egy ideje keresi a partnereket: jelenleg 1200 jelentkező közül válogat. Ami a templomokat, helyi lelkészeket illeti, a stájerországi egyház nem teszi kötelezővé a postai szolgáltatást, a papok önként vállalhatják a pluszfeladatot.

Az első pillantásra különösnek tűnő ötletre egyébként van már példa: egy felső-ausztriai településen az evangélikus egyházmegye biztosítja a postai szolgáltatásokat, mégpedig kitűnően. A már régebben működő partnerek is igencsak sokfélék: autókereskedések, trafikok, pékboltok, élelmiszerüzletek, önkormányzati hivatalok – sőt egy salzburgi faluban a méhészet látja el a feladatot. Az egyházak egyébként is korszerűsödnek, s szinte meghökkentő utakat keresnek az emberekhez: a stájerországi evangélikus egyház például két labdarúgó egyesületet támogat.

A súlyos helyzet leküzdésére más megoldást is keresnek. Új reményeket kelt, hogyGeorg Pölzl személyében ősztől új vezérigazgatót kap a többségében állami kézben lévő Osztrák Posta (

Post Ag.). Az 52 éves stájerországi születésű menedzser eddig a T-Mobile németországi igazgatója volt. Könyörtelen válságkezelőként ismert, akinek módszerei általában eredményesek.

Feladata nem egyszerű: a magánszolgáltatók 2011-től kötelező piaci bebocsátását, vagyis a posta ágazat liberalizálását kell előkészítenie. Ez a küszöbönálló konkurenciaharc felgyorsíthatja az elbocsátási tervek megvalósítását, amit azonban nehezít, hogy a postások többsége közalkalmazott. Őket védik az osztrák törvények, nekik nem lehet felmondani.

Pölzl kinevezésének pikantériája, hogy politikailag a Néppárthoz áll közel, s ezzel a szociáldemokraták fontos bástyájukat veszítik el. Szeptemberben veszi át hivatalát, szerződése 2014 őszéig szól. Elődje, Anton Wais váratlanul mondott le tavasszal, egészségügyi okokra hivatkozva.

Donald Trump bejelentette: 30 %-os vámot vet ki az EU-termékekre. Szijjártó Péter szerint Donald Trump vámemelése újabb bizonyítéka annak, hogy az Európai Bizottság – élén Ursula von der Leyennel – képtelen megvédeni Európa gazdasági érdekeit.