Barrosoval tárgyalt a miniszterelnök

Az elmúlt hónapokban lezajlott romániai politikai konfliktusról, valamint a kormány által a jogállamiság helyreállítása érdekében vállalt feltételek teljesítéséről tárgyalt tegnap Brüsszelben José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság (EB) elnökével Victor Ponta miniszterelnök.

2012. szeptember 18., 08:51

Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság szóvivője elmondta: a találkozó célja az volt, hogy eloszlassa a romániai fejlemények kapcsán keletkezett brüsszeli aggodalmakat. Leszögezte: az EB abban érdekelt, hogy sikerüljön túllépni az aggodalmat keltő helyzeten, és le lehessen zárni az alkotmányossági vitákat, írja az erdélyi

Krónika.

Az EB másik szóvivője, Olivier Bailly közölte: a találkozó után azért nem tartottak sajtótájékoztatót, mert Barroso a Traian Băsescu államfővel folytatott találkozót követően is csak közleményt adott ki, és azonos elbánásban kívánták részesíteni a két politikust.

A Barrosóval folytatott találkozó kapcsán egyébként Ponta még vasárnap este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva brüsszeli útjáról elmondta: arról kívánta tájékoztatni Barrosót, hogy Romániában nem történt államcsíny a Traian Băsescu államfő leváltását célzó kormányintézkedések során, a Szociálliberális Unió (USL) pártjai alkotta kormány legitim, az államfő csak a saját nevében beszélt, miközben ő miniszterelnökként a parlamenti többség, sőt „talán az egész ország nevében” szól. Egyúttal úgy vélte, nem normális, amit az ellenzéki Demokrata-Liberális Párt (PDL) tett, az, hogy „exportálta” a belpolitikai csatározásokat, tönkretéve Románia imázsát.

Szerinte azon tizenegy pontos lista elemeinek többségét, amelyet júliusban adott át neki Barroso, és amelyben a jogállamiságot és az igazságszolgáltatás függetlenségét garantáló lépéseket követeltek a kormánytól, Bukarestből sugallták. Ponta szerint amúgy a tizenegy pontból „tíz és felet” teljesítettek, a „fél” két olyan honatya mandátumát érinti, akik esetében bebizonyosodott az összeférhetetlenség.

Ponta ugyanakkor úgy véli, a liberális szenátor, Mircea Diaconu esetében igazságtalan döntésről van szó. Mint ismeretes, Diaconuról bebizonyosodott, politikai tevékenyéségével nem összeegyeztethető, hogy a bukaresti Nottara színház – mint közintézmény – igazgatói tisztségét is betöltötte, ráadásul néhány éve úgy alkalmazta feleségét a főrendezői tisztségre, hogy az nem felelt meg a pályázati kiírásban foglalt követelményeknek. Ennek nyomán a művelődési tárca éléről is távoznia kellett.

A kormányfő azon véleményének is hangot adott, miszerint Băsescu mindent megtesz annak érdekében, hogy még a december 9-i választások előtt eltávolítsa az USL-kormányt. Erre az egyetlen esélye az, ha sikerül megosztani a balliberális szövetséget, azonban Ponta szerint ez nem történik meg, mivel az USL egységes csapat. Leszögezte: nem engedi meg az államfőnek, hogy beavatkozzék a kormány tevékenységébe, és ezen múlik az elnök és a kabinet közötti béke időtartama.