Barbara Prammer halála nagy veszteség
Nemcsak a hivatalos Ausztria gyászol: Barbara Prammer, az osztrák parlament elnöke politikai hovatartozástól függetlenül népszerű volt az osztrákok körében. Betegségét nem titkolta: ahogyan annyi más tekintetben, e téren is szakított a szokásokkal, és tavaly szeptemberben a nyilvánosság elé tárta rákbetegségét. Nem vonult vissza, július elejéig betöltötte hivatalát.
Barbara Prammer az osztrák nők közül a legmagasabb pozíciót töltötte be. Egy kis felső-ausztriai településről indult. Tizennyolc évesen, érettségi után házasságon kívül született fia miatt egyedülálló anyakánt volt alkalma saját tapasztalatot szerezni az előítéletekről – amelyek ellen aztán egész életében harcolt. Családja segítségének köszönhetően néhány év kihagyással Linzben fejezte be szociológiai tanulmányait, a felső-ausztriai szociáldemokrata párt színeiben politizált. A tartományi politikából 1997-ben került be a szövetségi kormányba, tárca nélküli miniszterként. Alig pár hét után a nő-ügyek és a fogyasztásvédelem minisztériumát bízták rá, majd 2004-től a törvényhozás elnökének helyettesévé választotta a parlament. 2006-től töltötte be az elnöki posztot. Képviselőtársai e funkciójában szavazással erősítették meg. Ő hozta létre a Szocialista Internacionálé Nőszervezetének alapokmányát – haláláig alelnöke volt a szervezetnek.
Magánélete nem volt egyszerű: férjétől, Wolfgang Prammertől – akitől második gyermeke született – 2001-ben elvált, miután bebizonyosodott, hogy a linzi városi politikus hivatalával visszaélve szexuálisan zaklatta beosztottjait. Magánéleti válságaiban szülei, testvérei éppúgy mellette álltak, mint betegségében – s ahogy ő maga erről nyilatkozott, ez sok nehézségen átsegítette.
Elkötelezetten harcolt a társadalmi igazságosságért és az egyenjogúságért, fontos volt számára a kisebbségek védelme. Egy-egy országot a legjobb an az jellemzi, hogyan bánik kisebbségeivel – vallotta. A párbeszéd híve volt, funkcióját képes volt a pártkötődésen felülemelkedve betölteni, ezért is tisztelte bal – és jobboldal egyaránt. A parlament munkáját ő tette a nagyközönség számára nyilvánossá – megnyitotta a korábban szigorúan elzárt épületet, lehetővé tette az érdeklődők jelenlétét. Hatvanadik születésnapja alkalmával idén januárban bensőséges ünnepséget rendeztek – ekkorra már ő maga bejelentette betegségét, s azt is, hogy orvosai tanácsait is figyelembe véve végzi feladatait, amíg csak munkaképes. Halála alkalmával az ORF
részleteketsugárzott az interjúból.Temetését szűk baráti körben tartják, de tisztelői egész héten leróhatják kegyeletüket a parlamentben, ahol felravatalozták. A részvét nyilvánítására megnyitott
online oldalidőről időre a sok bejelentkezés miatt lefagy. A családi temetés előtt szombaton (augusztus 9-én) a parlament épülete előtt gyász megemlékezést tartanak – a várhatóan nagy létszámú rendezvény miatt a Ringet erre az időre lezárják. A parlamentben létesített részvétnyilvánítási könyvet elsőkéntHeinz Fischer államfő írta alá.Augusztus a gyász hónapja – közölte az SPÖ és a kormány vezetése: Prammer utódáról szeptember 2-án döntenek. Nem lesz könnyű hasonlóképpen elfogadott és kedvelt politikust találni, ráadásul kívánatos lenne, ha a posztot ismét nő töltené be. A találgatás persze már megkezdődött.