Az új korszak első kiállítása a bécsi Szépművészetiben
Útmutatás ez a kiállítás ahhoz, hogy a látogató az esetleg a múzeum más termeiből már ismert képeket új szempont szerint lássa viszont. Ugyanakkor megfelel a takarékosság követelményeinek is – miközben a látogató egyáltalán nem károsul. Változott a kiállítás elrendezése is: a korábbi barokkos elhelyezést egyfajta puritanizmus váltotta fel. Kevesebb a sallang, a képek egyforma magasságban, egyforma távolságban lógnak – szárazabb, tudományosabb, ám világosabb és vidámabb minden.
A hangsúly a belső tereken van, s a kurátor, Karl Schütz a tematika érdekében az 1500 és 1900 közötti legnagyobb mesterek legszebb alkotásait vette elő – szám szerint 35-öt. Mulasztást pótol – mondja -, úgy érzi, a művészetkedvelő világ alaposan elhanyagolta az interieur- festészetet. Ő nem csak ezzel a kiállítással igyekszik körbejárni a témát: erről szól négyszáz oldalas sok képpel illusztrált kötete, amely a Himmel kiadó gondozásában Giottotól napjainkig fogja át a belső tér festészeti ábrázolását.
Nem kevésbé érdekes a Kunsthistorisches Museum egy másik kis kiállítása, a Nicotiana című, amely a dohányzás történetét mutatja be, ugyancsak értékes, szép festményekkel, tárgyakkal. Amióta a Dohánymúzeum megszűnt, ezt a tematikát egyetlen múzeum sem dolgozta fel, pedig érthetően a képzőművészet foglalkozott eleget ezzel a szenvedéllyel- Tény, hogy a nem dohányosok is örömet találhatnak a sokféle ábrázolás megtekintésében, nem utolsósorban pedig sok új ismeret vár a látogatóra.
A kiállítás az Austria Tabak és a Japan Tobacco International együttműködéséből jött lére, és négyszáz év történetét fogja át. Kézműves remekművek, tubák-tartók láthatók, a 17. századból, és az is megtudható, hogy kezdetben a dohányt fontos gyógyszernek is tekintették.
A kiállítás július 12.-ig van nyitva.
további információ:
www.khm.at