Már nem csak feltételezés, radioaktív földbe vájták a lövészárkokat Csernobilban
Drónok derítették fel a földmunkák nyomait, ott ahol a felverődő por is sugárszennyezést okoz.
Az orosz erők árkokat ástak egy erősen radioaktív, tiltott területen Csernobil közelében Az ukrán hatóságok szerdán közzétett drónfelvételen láthatóak az elhagyott orosz katonai állások a csernobili atomerőmű közelében lévő tilalmi zóna egyik erősen radioaktív területén.
A közzétett videón megfigyelhetőek az elhagyott katonai erődítmények üres gödrei és lövészárkai a csak Vörös-erdőként ismert radioaktív területen. A Reuters szerint a Vörös-erdő akkor kapta a nevét, amikor több tucat négyzetkilométernyi fenyőerdő vörös színűvé vált, az 1986-os csernobili robbanás után. Ez a legszennyezettebb övezet az egész csernobili tiltott övezetben.
Múlt pénteken az Energoatom közölte, hogy nem világos, mit csináltak az orosz csapatok a Vörös-erdőben, és lehetséges, hogy jelentős sugárfertőzést kaptak az ott tartózkodó orosz katonák. Nagy valószínűséggel az orosz járművek által felvert vastag radioaktív port belélegezhették a katonák, akik nem viseltek sugárzás elleni védőfelszerelést.
Csernobil orosz csapatok kezére került az ukrajnai háború első napjaiban. Csütörtökön az orosz csapatok bejelentették távozási szándékukat, és átadták az irányítást az ukrán személyzetnek. Az üzem újból az ukrán hatóságok ellenőrzése alá került. (CNN)
(Kiemelt képünk: Ukrán katona a Csernobil feliratú helységnévtábla mellett halad el az észak-ukrajnai Csernobilban 2022. április 5-én. MTI/AP/Oleksandr Ratushniak)