Az államcsőd már csak idő kérdése

„Miközben egész Európa Ciprusra figyel, Orbán Viktor tovább alakítja át országát, amely Európa legnagyobb problémájává válik – mind politikailag, mind gazdaságilag. Amennyiben a jobboldali-konzervatív kormány tovább hajtja az országot az elszigetelődésbe, az államcsőd már csak idő kérdése” – írta legújabb számában a Wirtschaftswoche, a német gazdasági körök egyik mértékadó lapja.

2013. március 27., 19:47

Tim Rahmann szerint „a ciprusi káosz igencsak kapóra jött Orbánnak, hiszen a kormányfő két hete a brüsszeli bírálatok kereszttüzében állt az újabb alkotmány-módosítások miatt, amelyeknek egyetlen haszonélvezője van: maga Orbán Viktor. Ám még mielőtt napirendre kerülhettek volna a fenyegetések, hogy megvonják Magyarország támogatási forrásait vagy szavazati jogát az EU-ban, Ciprussal újabb, még forróbb válsággóc alakult ki.”

Az alkotmány-módosításokkal Orbán tovább építi le a demokráciát. – emlékeztet a cikk az Alkotmánybíróság jogkörének korlátozására és a lehetőségre, hogy „egy Orbán által kinevezett lojális funkcionárius” bizonyos ügyek tárgyalására bizonyos bíróságokat jelölhet ki s „ezzel megkerülhetnek kellemetlen bírókat.”

„Meglepő módon Magyarországon az alkotmány-módosítások, néhány száz budapesti diák kivételével, nem izgatják az embereket. „A hangulat inkább apatikus. Az ellenzék reménytelenül megosztott, külföldi nyomásra sem fog egyesülni, sem pedig a kormánnyal a külföld ellen fordulni”, idézte a lap Siegfried Franket, az Andrássy Egyetem német professzorát. „A pártok előtt még hosszú tanulási folyamat áll, amíg eljutnak oda, hogy programjaik különbségei ellenére demokratikusan, tisztelettel bánjanak egymással.”

’Így Orbánnak otthon könnyű dolga van” – folytatódik az írás. „Pártjával egyértelműn a jobboldalon pozicionálta magát, a polgári és nemzeti értékek jelszavával jobboldali-nemzeti, Európa-ellenes politikát folytat. A személye elleni külföldi bírálatot az ország elleni, teljesen alaptalan bírálatként értelmezi.”

„Hogy lecsillapítsa a polgárokat és kezelni tudja az inflációt, Orbán kétséges eszközökhöz folyamodik” – emlékeztet a Wirtschaftswoche az energia-árak rendelettel való csökkentésére, ami évi 315 millió eurós veszteséget jelent az érintett cégeknek. A Német-Magyar Ipari és Gazdasági Kamara felmérése szerint a tagvállalatok 87 százaléka tekinti Orbán politikáját kiszámíthatatlannak. Erika Anders-Clever, a német Kereskedelmi Minisztérium háttér-intézménye, a Germany Trade and Invest budapesti képviselője szerint „alig van már közepes vállalat, amely merne beruházni, embereket felvenni még kevésbé – világvége hangulat uralkodik..."

”A miniszterelnök veszélyes játékot játszik: 'reformjait' a választók jól fogadják, s az utolsó erőfeszítések még életben tartják az országot. Ám Orbán további beavatkozásokat nem engedhet meg magának, annyira függ az ország a működő, jelentős exportot jelentő külföldi vállalatoktól.” Anders-Clever emlékeztetett arra, hogy „immár csak ott építenek, ahol van hozzá uniós támogatós. Nyílt kérdés, meddig tudja a kormány még fizetni a számláit. A piacokon ez már alig lehetséges, miután a három nagy hitel-minősítő a bóvli-kategóriába sorolta az országot és az IMF-hitel kérdését jegelték. (...) Ilyen körülmények között Orbán Viktor kormánya – a hangos budapesti szólamok ellenére – falhoz szorítva áll. Az EU kezében vannak az eszközök és nyomást kellene gyakorolnia Magyarországra. Amennyiben a jobboldali-konzervatív kormány tovább hajtja az országot az elszigetelődésbe, az államcsőd már csak idő kérdése” – írta a befolyásos német lap.

Donald Trump bejelentette: 30 %-os vámot vet ki az EU-termékekre. Szijjártó Péter szerint Donald Trump vámemelése újabb bizonyítéka annak, hogy az Európai Bizottság – élén Ursula von der Leyennel – képtelen megvédeni Európa gazdasági érdekeit.