Merkel nem hibáztatja magát, amiért nem igyekezett eléggé Ukrajna érdekében
Angela Merkel volt német kancellár kedden kijelentette, hogy hivatali idejében keményen próbálta megakadályozni, hogy az ukrajnai helyzet a jelenlegi állapotba fejlődjön, és hozzátette, hogy nem hibáztatja magát, amiért nem próbálkozott eléggé.
„Nagy szomorúság, hogy nem sikerült, de nem hibáztatom magam azért, hogy nem próbálkoztam”
– mondta Merkel az Oroszországgal kötött 2014-es minszki megállapodásról szólva. Alexander Osang német újságírónak és írónak adott interjújában beszélt, amelyet az ARD televízió közvetített.
Merkel, aki 2014-ben a nyugati szankciókat vezetett Oroszország ellen, miután az annektálta a Krímet, azt mondta, hogy a minszki megállapodás megnyugtatta a helyzetet, és időt adott Ukrajnának, hogy azzá váljon, ami ma.
„Mi történt volna, ha 2014-ben senki sem törődik vele, és Putyin csak folytatja? Erre egyáltalán nem vagyok kíváncsi”
– tette hozzá.
Merkel szerint semmi sem indokolja, hogy Oroszország „brutálisan semmibe veszi a nemzetközi jogot” Ukrajnában, és hozzátette, hogy ellenezte azt a tervet, hogy Ukrajnát felvegyék a NATO-ba, mert meg akarta akadályozni az Oroszországgal való eszkalációt, Ukrajna pedig még nem állt készen.
„Az nem az az Ukrajna volt, amelyet ma ismerünk... Az ország nem volt stabil, tele volt korrupcióval”
– mondta.
Az egykori kommunista Kelet-Németországban felnövő, oroszul folyékonyan beszélő Merkel bírálatokat váltott ki az Egyesült Államokból és másokból, amiért támogatta a tervezett Északi Áramlat 2 gázvezetéket, amely orosz gázt szállítana közvetlenül Németországba. A volt kancellár megvédte az Oroszországgal folytatott kereskedelmet támogató politikáját, mondván, hogy Európa és Oroszország szomszédok, amelyek nem hagyhatják figyelmen kívül egymást. Elmondta, hogy hivatali ideje alatt végig foglalkozott a volt Szovjetunióval kapcsolatos kérdésekkel, de a hidegháborút soha nem lehetett lezárni.
A konzervatív Merkel rövid nyilatkozatot tett nem sokkal Oroszország februári inváziója után, de az azóta tanúsított hallgatása szemöldököt vonz. Áprilisban bírálták, amiért röviddel a Kijev melletti Bukában történt atrocitásokról szóló hírek után Olaszországba látogatott, ahelyett, hogy elfogadta volna az ukrajnai meghívást.
A másfél órás interjúban a 67 éves Merkel elmondta, hogy tudta, hogy az utazás vitatott lesz, de világossá akarta tenni, hogy már nem ő a kancellár. (Reuters)
(Kiemelt képünk: Angela Merkel német kancellár kezet fog Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, miután megérkezett a líbiai békecsúcsra a berlini kancellári hivatalba 2020. január 19-én. Fotó: John MACDOUGALL / AFP)