A WHO, a Vatikán és Nobel-díjas tudósok sürgetik a fosszilis tüzelőanyagok kivezetését
A fosszilis tüzelőanyagok kiterjedt használata ellehetetleníti a kitűzött klímacélok elérését, illetve egészségügyi kockázatot jelent az aláírók szerint.
Kedden jelent meg a Meteorológiai Világszervezet (WMO) szakmai irányításával összeállított globális jelentés az éghajlatváltozás várható hatásairól és a jelenlegi szankciós politikák elégtelenségéről. A fosszilis tüzelőanyagok kiterjedt használata és az országok függősége az energiahordozók felé ellehetetleníti a kitűzött klímacélok elérését, illetve egészségügyi kockázatot jelent – írja a Qubit.hu.
Közel 200 szervezet állt ki
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és közel 200 további globális, illetve nemzeti szakmai szervezet szerdán tett közzé egy felhívást, amelyben a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetésére, a további fosszilis tüzelőanyag-felhasználó létesítmények létrehozásának és a fosszilis tüzelőanyagok kitermelésének leállítására szólítanak fel.
Emellett hangsúlyozzák a fejlett világ felelősségét, amelynek anyagi segítséget kell nyújtania a fejlődő országok számára. A felhívás valódi megoldásokat sürget és igazságos átmenetet, ami nemcsak az energiaellátás problémáját oldja meg, hanem az iparágban érintetteknek is megélhetést biztosít.
A kezdeményezés széleskörű támogatást kapott, a dalai láma mellett még több mint száz Nobel-díjas tudós, a Vatikán, egy sor nemzet és város vezetése, több mint ezer egészségügyi szakember és további közel 3000 kutató állt mögé. A WHO célja, hogy a dohányzás elleni vagy az atomfegyverek használata elleni összefogáshoz hasonlót érjen el, amivel globálisan milliók életét menthetnék meg a jövőben évente – írja a lap.
(Kiemelt kép: A Turow széntüzelésű erőmű hűtőtornyainak működése 2021. május 25-én. Fotó: Krzysztof Zatycki / NurPhoto / AFP)