A világ legnagyobb zongorafesztiválja a Ruhr-vidéken
A Ruhr-vidék, a német nehézipar egykori központja, napjainkban nem utolsósorban évente megrendezett zongora-fesztiváljáról híres, amely a maga nemében a legnagyobb a világon. Az idei fesztiválon Brahms művei állnak a középpontban és magyar szempontból különösen érdekes, hogy a fiatalok zenei programja keretében idén Bartók zenéjével foglalkoznak.
A páratlan méretű zongora-fesztivál koncertjeit nem csak nagyvárosok, Essen, Dortmund vagy Duisburg hangversenytermeiben rendezik. Helyszínként szolgálnak festői várkastélyok csakúgy, mint immár koncertteremként szolgáló ipari műemlékek, gyárcsarnokok és hasonlók. A koncertsorozat középpontjában idén első alkalommal áll Brahms munkássága. Világhírű művészek szólaltatják meg zongoraversenyeit csakúgy, mint szimfóniáit, dalait, kamarazenei alkotásait – összesen nem kevesebb, mint 36 Brahms-est szerepel a műsoron. Az április közepétől július 10-ig tartó programban – halála századik évfordulója alkalmából – előtérben állt Max Reger munkássága is. Megszólaltatták a késő-romantikus mester ritkán játszott f-moll zongoraversenyét, valamint Bach, Telemann és Beethoven műveire írt variációit. A másik idei kiemelt alkotó Ferruccio Busoni: születésének 150-ik évfordulója adta az alkalmat.
A világ legjobbjai a Ruhr-vidéken
A rangos zongoramüvészek között ott voltak ismét Emanuel Ax, Yefim Bronfman, Khatia Buniatishvili, Hélène Grimaud, Marc-André Hamelin, Jevgenyíj Kissin, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Igor Levit, Gabriela Montero, Alice Sara Ott, Maria João Pires, Schiff András, Martin Stadtfeld, Daniil Trifonov, Mitsuko Uchida és Krystian Zimerman. Arkagyij Volodos, a kiváló orosz pianista, a Ruhr-koncertek visszatérő vendége, kapta meg idén a fesztivál díját. (2009-ben Schiff András nyerte el azt ). A kitüntetéssel ösztöndíj is jár, amellyel a díjazott fiatal zongoristát támogathat. A tavalyi díjnyertes, Hélène Grimaud, az akkor 14 éves Aidan Mikdadnak adta az ösztöndíjat. A holland fiatal, aki – mint minden ösztöndíjas – fellépési lehetőséget kap a fesztiválon, a legfiatalabb e bemutatkozó koncertek sorában.
Nagy érdeklődést keltett a Venezuelából származó, immár világhírű zongoraművésznő, Gabriela Montero, aki a Ruhr-fesztivál és az MDR megbízásából komponált Latino című I. zongoraversenyét mutatta be nagy sikerrel. A közönség ezúttal is lelkesen ünnepelte Monterot, aki szokása szerint ráadásként a közönség által javasolt és „előénekelt” muzsikákra improvizált
Argerich és Barenboim – 1949-ben először, most újra együtt
Július 10-én, a koncertsorozat utolsó napján ketten a legnagyobbak közül adnak estet a fesztivál alapítványának javára: Martha Argerich és Daniel Barenboim Mozart, Debussy és Sztravinszkij műveket szólaltatnak meg együtt. Koncertjük alkalmából emlékeztettek arra, hogy már nagyon fiatalon léptek fel először együtt: 1949-ben, Ernesto Rosenthal házi koncertjén, Brazíliában. Jóllehet akkor nem együtt muzsikáltak Barenboim emlékszik, hogy a 8 éves Martha Argerich Chopin cisz-moll etűdjét játszotta, briliánsan. Argerich pedig így emlékezett: „Daniel egyszerűen mindent játszott, már akkor óriási repertoárja volt. Anyámtól mindig azt hallottam: Istenem, miért nem tudsz te olyan lenni, mint Daniel?....”
Gyermeknevelés a zene szeretetére
A Ruhr-zongorafesztivál egyik fontos törekvése az új nemzedékek zenei képzése. 2007 óta háromezernél több kisgyerek és serdülő vett már részt a kilenc hónapon át tartó „Discovery”, azaz felfedezés projektekben. A zenei képzés súlypontja olyan városrészekre esik, ahol sok gyerek nehéz körülmények között nő fel. Az idén kiválasztott kerület, Duisburg Marxloh kerületében a projektbe bevont gyerekek 60 százaléka új bevándorló, elsősorban Romániából és Bulgáriából, akik német nyelvtudás nélkül kerültek az országba és szüleik maguk is képzetlenek. A projekt egyik célja, hogya a zenét is felhasználja a nyelvi képességek bővítéséhez és az integrációhoz.
A Discovery projekt középpontjában idén Bartók munkássága áll. Az említett kerület általános és középiskoláiban 350 gyerek foglalkozott az egész iskolaévben Bartók műveivel. Immár 10. születésnapját ünnepelhette júniusban a Zongorafesztivál „ Little Piano School“ nevű ambicíózus projektje, amelyben háromszáz két és hat év közötti gyerekkel foglalkoznak zenetanárok egész évben hetente kétszer a Ruhrvidék három városában. Az olasz származású zenepedagógus, Kim Monika Wright módszerével sajátítják el a gyerekek az elsö lépéseket a zene világába.
Magdolna Wiebe
Essen