A terrorizmus infrastruktúráját kell megsemmisíteni
Milyen lesz a párizsi merénylet után Európa? Hogyhogy nem észlelt előre semmit a francia titkosszolgálat? Miként lehet védekezni a terrorizmussal és az Iszlám Állammal (ISIS) szemben? A 168 Óra munkatársai – Herskovits Eszter, Karácsony Ágnes, Lampé Ágnes – nemzetközileg is elismert professzorokat kérdeztek minderről. Lapunk megtalált egy szemtanút is, aki átélte a múlt pénteki borzalmakat Párizsban. Megszólal egy francia újságírónő és egy magyar írónő is.
Rohan Gunaratna, a biztonságpolitikai tudományok professzora, a szingapúri Nanyang Egyetem nemzetközi terrorizmuskutató központjának vezetője más szempontokra hívja föl a figyelmet: minden sikeres terrortámadás a titkosszolgálatok kudarca.
– Meggyőződésem: a francia kormány és a lakosság követelni fogja a biztonsági intézkedések és a titkosszolgálatok működésének reformját. A civilek ellen elkövetett összehangolt és többszörös támadás brutalitása tükrözi az ISIS elszántságát, gondolkodásmódját, ideológiájának és gyakorlatának elterjedését. A párizsi robbantások szervezettsége és nagyságrendje annak a terroristafenyegetettségnek a folytatódását jelzi, amely a francia diaszpóra radikális és militarizált szárnyával, illetve az Észak-Afrikából és Közel-Keletről jövő migráns közösség bizonyos tagjaival hozható összefüggésbe. Ha nem semmisítik meg a földalatti terroristamozgalmak infrastruktúráját, Franciaországban további robbantások várhatók. De akár Európa más helyein és azon kívül is lehetnek további erőszakos cselekmények.
A 168 Órának Gunaratna professzor hangsúlyozta: Európa a biztonságnál mindig is többre becsülte az emberi jogokat, ám a párizsi események fordulópontot jelenthetnek a kontinens terrorizmus elleni harcában.
– Annak idején az 1972-es müncheni terrortámadás az elit katonai kommandó megerősítéséhez vezetett. A párizsi merényletek hatására most az európai titkosszolgálatokat fejleszthetik majd. Nem mellesleg: a kontinensen a francia biztonsági erők, titkosszolgálatok és nyomozó hatóságok a legjobbak, semmiképp nem szabad őket alulértékelni. Biztosan visszavágnak, és Franciaország az eddigieknél jóval jelentékenyebb szerepet játszik majd az ISIS elleni nemzetközi erőfeszítésekben. Mindenesetre a párizsi terror azt mutatja: összeomlott az a nemzetközi rendszer, amelynek célja kidolgozni és végrehajtani az iszlám konfliktuszónák stabilizálásának átfogó stratégiáját, és harcolni annak ördögi termékével, a globális terrorizmussal.