A Szabad Európa Rádió szerint a román védelmi minisztérium főtitkára állhat az úzvölgyi katonatemető körüli konfliktus mögött
Eredetileg román védelmi minisztérium jelenlegi főtitkárának, Codrin Munteanu volt Kovászna megyei prefektusnak az ötlete volt, hogy betonkereszteket helyezzenek el magyar halottakat rejtő sírokra az úzvölgyi katonatemetőben – emlékeztet vasárnapi cikkében a Szabad Európa Rádió román kiadása.
Az úzvölgyi katonatemető az első világháborúban elhunyt magyar, osztrák, orosz és kis számú román katona nyughelyét őrzi, a feszültséget pedig az kezdte el szítani, hogy a közeli román község, Dărmănești nemrég román parcellát alakított ki benne mindenféle hatósági jóváhagyás és nem mellesleg a katonatemetőt Úzvölgye községközpontjaként fenntartó Csíkszentmárton község jóváhagyása nélkül. Azt az építési engedélyt, amelyet a dărmănești polgármesteri hivatal kiállított a maga számára, az állami építési felügyelőség és a kulturális minisztérium is illegitimnek nyilvánította, azt pedig a Szabad Európa Rádió kockáztatja meg, hogy némiképp szándékosnak tűnik, hogy román parcella kialakításakor használt betonkeresztek egy részét magyar katonák sírján helyezték el. A román parcella kialakítását végül nem Dărmănești, hanem a román védelmi minisztérium finanszírozta, amelynek főtitkára, Codrin Munteanu még Kovászna megyei prefektusként többször fenyegetőzött azzal, hogy el fogja intézni az úzvölgyi katonatemető ügyét. A politikus nevét a Szabad Európa Rádió nem, a Maszol viszont leírta a cikkében, hiszen nyilvánvaló, hogy róla van szó.
Az úzvölgyi katonatemető körüli feszültség akkor robbant, amikor július 7-én mintegy ezer székelyföldi tüntető élőláncot vont sírkert köré, hogy megakadályozza az egyházi szertartásnak és koszorúzásnak a megtartását, amelyet dărmănești polgármesteri hivatala hirdetett meg a hősök napja alkalmából. Megjelentek a csendőri erők, a román megemlékezők többször is megpróbálták áttörni a kordont, hogy a kapuhoz jussanak, de kísérleteik mindaddig nem jártak sikerrel, míg a temető oldalsó és hátsó részén több tucat, román be nem jutott. Ők belülről kitépték a székelykapu szárnyát, így a tömeg benyomulhatott. Többen szidalmazták és kövekkel dobálták meg a magyarokat.
Az ügyben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bekérette Románia budapesti nagykövetét, aki nem jelent meg a találkozón. Ezt a bukaresti külügyminisztérium azzal magyarázta, hogy a nagykövet más időpontra tett javaslatot. Románia provokációval vádolta meg Magyarországot, és tiltakozó jegyzéket írt, ugyanúgy, ahogyan korábban a magyar fél is élt ezzel a lépéssel.
Codrin Munteaunu esetleges szerepének azért van jelentősége, mert a román védelmi minisztérium éppen memorandumot készít elő, amelyben hivatalosan kéri, hogy az úzvölgyi katonatemető a felügyelete alá tartozzon. Gabriel Les tárcavezető szerint erre a sírkert „nemzetközi jellegének” a megőrzése miatt van szükség. Codrin Munteaunu 2009 és 2010, illetve 2012 májusától 2013 januárjáig volt Kovászna megye prefektusa. A magyarok elleni kiszólásaival és azokkal a perekkel vétette észre magát, amelyeket a székely zászló kitűzése miatt indított több magyar vezetésű polgármesteri hivatal ellen.
Kolozsváron vasárnap román-magyar szolidaritási menetet rendeztek Kolozsváron a konfliktus csillapításáért.