A nemzeti jelképek átvándorolnak az útlevélbe

Milyen lesz az új brit útlevél? Az utóbbi hónapokban sokakat foglalkoztatott ez a kérdés. Ahogyan egy ország új pénzeinek bevezetése is éles vitákat vált ki, látatlanban borítékolni lehetett, hogy az úti okmányok új kinézetét is sokan kritizálják majd.

2010. szeptember 13., 13:44

A brit belügyminisztérium most nyilvánosságra hozta az új útlevelek részletes terveit. Ezekből kitűnik, hogy a Nagy-Britanniát alkotó négy országrész mindegyikének jellegzetességei helyet kapnak az oldalakon feltűnő képeken, melyeken a brit tengeri múlt öröksége is megjelenik.

De vajon mit mondanak ezek a képek arról, milyennek látják és milyennek akarják láttatni a britek magukat? Ha egy átlag brit külföldön jár, és hazagondol, milyen képek jelennek meg lelki szemei előtt?

Egy idilli falucska, nádtetős házakkal, amelyek előtt tölgyfaleveket kavar a szél? Vagy épp egy vitorlás hajó, zord sziklákkal a háttérben, a messzeségben világítótoronnyal, amely felett sirályok köröznek? A külföldi repülőterek határőrei ilyen és ehhez hasonló képeket látnak majd, amikor brit turisták eléjük teszik az útlevelüket. Ha majd átlapozzák ezeket az okmányokat, újabb bizonyítékait láthatják annak, hogy a britek szenvedélyesen érdeklődnek az időjárás iránt, mert számos oldalon meteorológiai szimbólumok lesznek majd láthatók, kiegészülve skót, walesi, és északír tájképekkel, meg persze a híres doveri fehér sziklákkal. A nemzeti szimbólumokat a minisztérium dolgozói körében rendezett versenyen választották ki.

A Belügyminisztérium útlevélrészlegének vezetője, Sarah Rapson szerint nem arra törekedtek, hogy “Nagy-Britannia életének minden lehetséges aspektusát” ábrázolják, de tudatosan választottak látványos tájképeket.

Stephen Bayley formatervező szakértő szerint azonban az útlevél utalása a tengerészeti múltra és a brit tájakra olyan közhely, amely “jelképezi a britek egyik gyenge pontját, a sóvárgást és nosztalgiát egy olyan múlt iránt, amely sohasem létezett”.

“A nemzeti ikonográfia nem lehet viseltes múzeumi darab. Fel kell frissíteni a képtárat” – állítja a dizájnguru. “Ha az útlevél egy nemzet hirdetése, akkor a hivatalos vélemény Nagy-Britanniáról az, hogy ez egy olyan sziget, ahol rossz az idő és sirályok élnek” – összegzi kissé eltúlozva, egyben nehezményezve, hogy az egyik legremekebb nemzeti tulajdonság, az irónia nem jut szerephez. Szerinte a brit karakter hitelesebb ábrázolása lenne, ha a művészetek, a tudomány, a zene és a sport terén elért eredményekre és az innovatív építészetre koncentrálnának.

A nemzetközi kultúra kérdéseivel foglalkozó Counterpoint (Ellenpont) nevű kutatóintézet munkatársa, Nick Wadham Smith szerint azonban a modern szimbólumok használatának is megvannak a buktatói.

“Ha lenne egy híres rockzenekarunk, azt választanánk jelképnek? Egy útlevélben, amely tíz évig érvényes, bárki hamar elavulttá válhatna.” A kutató szerint az új útlevél terve azt jelzi, hogy az ország végre képesnek érzi magát nemzeti öröksége képviseletére, miután egy évtizedig posztkoloniális, multikulturális társadalomként hirdette magát, amely globális kérdésekkel van elfoglalva. “Ma már nem kérdés, hogy Nagy-Britannia modern nemzet, így ezek a képek ismét elővehetők a szekrényből’.

A nemzeti identitás szimbólumai ráadásul egyre korlátozottabb körben használhatók csak. “A bélyegek valaha kiváló teret jelentettek a nemzeti azonosság szimbólumainak felmutatására, de ma már egyre kevesebben használják ezeket. A zászlókkal is ez a helyzet, így hát a nemzeti jelképek átvándorolnak az útlevelekbe” – mondja. Az új képek feltehetően nosztalgiát keltenek majd azokban a britekben, akik már régen külföldön élnek, az itthoniakat pedig emlékeztetik arra, mi is a “ britség” lényege.

Az újításról hírt adó beszámolót természetesen rengetegen kommentálták a BBC internetes oldalán is. Ízelítőül három vélemény a több tucatnyi hozzászólásból:

"Az istenért, ez csak egy útlevél, kit érdekel, milyen képek vannak ott a lapokon? Azt hiszi bárki, hogy a külföldi hivatalnokok megnézik majd a képeket? És jobb lenne, ha az ‘igazi’ Nagy-Britannia lenne látható a lapokon? Szemetes utcák, részeg fiatalok, borzalmas épületek?" – írja Brian.

"Lehet, hogy lemaradtam valamiről, de miért is kell újratervezni az útlevelet? Ami eddig volt, az miért nem jó? Miért költünk pénzt olyasvalamire, amire nem kéne?" – kérdezi Louisa.

És végül egy meglepő javaslat: "Nem lehetne, hogy üresen hagyják a lapokat? Vagy legalább aki akar, az választhassa a kép nélküli, üres lapokból álló ‘sima’ változatot?" – teszi fel a szónoki kérdést Mike Brightonból.