A NATO és Afganisztán tárgyalásokat kezdett az új nemzetközi misszióról
A NATO és Afganisztán szombaton tárgyalásokat kezdett arról, mi legyen a jogállása azoknak a katonáknak, akiket a 2014 végén Afganisztánból kivonuló ISAF nemzetközi haderő helyett, új – immár nem harci feladatokra, hanem kiképzésre, támogatásra és tanácsadásra összpontosító – küldetés jegyében vezényelnek majd a közép-ázsiai országba.
A fejleményről Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár Twitter-üzenetben adott hírt, és egyben üdvözölte a tárgyaláskezdés tényét. Az atlanti szövetség első számú polgári tisztségviselője közölte azt is, hogy a NATO-Afganisztán megállapodást csak azután fogják aláírni, hogy sikerül tető alá hozni a hasonló tartalmú amerikai-afganisztáni megállapodást.
Az ISAF 2014 végéig fokozatosan, körzetenként adja át a kiképzett és felszerelt afgán kormányerőknek az ország biztonságának megőrzéséért vállalt felelősséget.
A NATO-zsargonban SOFA-ként (Status of Forces Agreement) emlegetett megállapodás a NATO célkitűzése szerint úgy szabályozza majd az új misszió keretében Afganisztánba küldendő nemzetközi erők jogállását, hogy az ahhoz tartozó katonák nem kerülnek az iszlám jogszolgáltatás hatálya alá.
A komoly katonai erőt jelentő, százezres létszámnagyságrendű ISAF után a 2015-től induló új misszió mintegy 8-12 ezer főt számlál majd.