A leghangosabb lengyel város

A lengyel hallástani intézet munkatárai megkongatták a vészharangot: vizsgálatukból kiderült, hogy minden harmadik lengyel vagy született vagy szerzett halláskárosodásban szenved – ezért van bajuk a beszéd megértésével is. Ez a probléma a legfiatalabbakat is érinti, mert a legutóbbi felmérés szerint minden ötödik 7-8 évesnek gondjai vannak a hallással, a gyerekek 15 százaléka pedig fülzúgástól szenved, aminek oka elsősorban a hangos környezet és a fülhallgatóval élvezett zene.

2013. május 3., 10:09

Egy lengyel intézet, a 3M, amely a zajszint mérésével és elemzésével is foglalkozik, érdekes eredményeket közölt a különböző lengyel nagyvárosok vizsgálata után. Kiderült, hogy a várakozásokkal ellentétben nem a legnagyobb forgalmú és „legpörgősebbnek” tartott főváros a fő bűnös, hanem Wroclaw, ahol a város központjában, csúcsforgalmi időben egy órán keresztül mértek 72,1 decibel átlagos zajszintet.

Az egyáltalán nem megtisztelő ezüstérmes helyre Gdansk került 71,3 decibellel – ez azért is fontos, mert egy tengerparti városban, amely kiemelt üdülőhelynek is számít, legalább viszonylagos csendre számítanánk.

A főváros legforgalmasabb helye, az Al. Jerozolimskie kevesebbet mutatott napközben, mint az előző két városi központ, 68 decibelt. A sziléziai ipari nagyváros, Katowice eredménye ennél is jobb, 66,5 dBA. A legcsendesebbnek a nagyvárosok sorában Bialystok bizonyult.

Ezek a mérések azt mutatják, hogy komolyan kell venni a halláskárosodásról szóló jelentéseket, mert a városok zajszintje nem segíthet a betegségek javulásában. Ezeket a közlekedési zajokat még akkor sem lehet kiszűrni, ha valaki otthon van, mert a szakemberek szerint még becsukott ablaknál is – a nyílászárókra vonatkozó jelenlegi szabályok betartásával együtt – a kintről beszűrődő hanghatás meghaladja a nappalra javasolt 35 dBA-t, elérheti akár a 42-t is.

És mindenütt találkozunk zajjal: autók, közlekedési eszközök, az építkezéseken a munkagépek, a villamoson a hangos beszélgetés, a mobiltelefonok használata, a zene, akár saját fülhallgatónkban – mindezek nem csupán fáraszthatnak, de ártalmasak is lehetnek hosszú távon. Egy nagy adag zaj hat a vegetatív és pszichoszomatikus rendszerre, egyeseknél akár szív- és keringési zavarokat, másoknál gyomorpanaszokat okozhat, vagy fejfájást, feszültséget.

Lengyelországban április 25-én, a hallás nemzetközi napján nevelési akcióba kezdtek a szakemberek, „Teremtsünk magunknak egy kis csendet” címmel. A 3M cég szeretné ezzel a kezdeményezéssel felhívni arra a lengyelek figyelmét, mennyire fontos a hallás védelme. Az egyértelmű, hogy egyszerűen kikapcsolni a forgalomból eredő zajokat nem lehet, de igyekezhetünk például egészségesebb MP3-hoz való hallgatókat beszerezni – mondják a cég kommunikációs szakértői.