Atomháborúval riogatnak az ukránok

Valós kutatás vagy a háború kommunikációs csataterén lőttek egy nagyot az ukránok?

2022. március 20., 06:19

Szerző:

Az orosz népesség elsöprő többsége támogatja Putyin Ukrajna elleni háborúját, sőt, tovább is mennének Európa felé, de még egy termonukleáris háború elindításában is az elnök mögött állnának - derül ki a lapunk által is ismertetett, az ukrán Active Group által közölt közvélemény-kutatásból. A 168.hu korábban felvetette: ha a felmérés valós, úgy a nyugati országok által bevezetett szankciók nem fogják elérni céljukat, sőt, az orosz elnök, ilyen társadalmi támogatottság esetén reálisan eljátszat az atomfegyverek bevetésének gondolatával.

Az Active Group azt állította: telefonon keresték meg a kutatásban résztvevőket. Ha teljes mértékben igaznak is fogadjuk el az eredményt, nem árt szem előtt tartani: Oroszországban ma akár 15 év börtönt is kaphat az, aki megkérdőjelezi a hivatalos álláspontot, és esetleg háborúnak nevezi azt, ami Ukrajnában zajlik. Így felvethető – bár erősen spekuláció –, hogy a megkérdezettek egy része inkább rendőrségi szondázásnak gondolja a megkeresést, nem közvéleménykutatásnak, tehát semmiképp nem mer szembe helyezkedni a hatalom álláspontjával.

A kérdés azonban az: mennyire lehet valósnak, hitelesnek tekinteni az kutatást?

Elküldtük az eredeti anyagot Hann Endrének, a Medián közvélemény-kutató vezetőjének: szakmai szemmel hitelesnek, érvényesnek tűnik-e a szöveg, vagy az ukrán fezinformáció egyik gyöngyszemébe botlottunk?

„Az Active Group honlapja alapján komolyan vehető vállalkozás, angol nyelven is ismertetik a céget is, a kutatási eredményt is, a módszertani leírás is szakszerű.

Talán csak az rontja egy kicsit a megítélésüket, hogy tizedszázalékos pontossággal közlik a válaszmegoszlásokat, amire én azt szoktam mondani, hogy aki ilyet tesz, az más, nagyobb disznóságokra is képes.

A mintavételen alapuló kutatások eredményei valószínűségi becslések, a mintanagyságtól függően 2-3 százalékos vagy nagyobb hibahatárral. Magyarán például egy 86 százalékos eredmény csak egy tartományon, konkrétan mondjuk 84-88 százalékon belül igaz. De ilyet azért mások is el szoktak követni, csak nem igazán professzionális” – véli Hann Endre.

A szakember szerint tartalmilag megkérdőjelezhető, hogy a kutatás adottnak veszi, hogy Ukrajnában nácik, nácizmus van, és az orosz cél a nácítlanítás.

„Indokolt lett volna egy-két kérdés erről is, tehát hogy a válaszadó tudomása szerint vannak-e nácik Ukrajnában, mekkora súlya van a nácizmusnak Ukrajnában, és hogy mit értenek a megkérdezettek ezen. Nyilván lettek volna olyanok, akik azt mondják, hogy nem, nincsenek, és ez nem probléma. Ez utóbbiaknak nem kellett volna feltenni a további kérdéseket, amelyek evidenciaként kezelik a náci problematikát"

– tette hozzá.

Hann Endre véleménye szerint az alapkérdés az, hogy kinek az érdekét szolgálja ez a kutatás, van-e mögötte valamilyen jól azonosítható ukrán propagandacél.

„Sajnos a mi világunkban, amikor már a fake news-t is hamisítják,  ez nehezen megállapítható, és még nehezebben igazolható. Ahhoz, hogy a kutatás eredményeit validálni, tehát a valósággal szembesítve hitelesíteni tudjuk, benne kellene élni az orosz valóságban, alapos és differenciált ismeretekkel kellene rendelkeznünk az orosz közhangulatról.”

A szakember azonban erősen kételkedik a kutatási eredményekben amiatt is, mert nehezen feltételezhető, hogy a jelenlegi, radikálisan kontrollált és minden kritikát elfojtó oroszországi nyilvánosságban megfelelő lenne a légkör az őszinte véleménynyilvánításra.

Hann tehát azt nem mondta ki, hogy egyértelműen hamis a kutatás, de azt igen, hogy szakmai szemmel több minden szól a valótlansága, mint a hitelessége mellett.

(Kiemelt kép: illusztráció. Fotó: EyePress News / EyePress via AFP)