A feladat adott: Lépjünk túl az olajon!

Négy elszánt Greenpeace aktivista kedden hajnalban felmászott egy grönland-i öbölben működő olajfúró toronyra, hogy megállítsák a Cairn Energy olajvállalat ott zajló fúrási munkálatait. A tapasztalt hegymászók felfújható motorcsónakjukkal kicselezték a dán tengerészet kommandósait, mielőtt felmásztak volna a fúrótorony belsejébe, ahol kötelekre felfüggesztett sátrakban, 15 méterrel a jeges tengervíz felett lógva akadályozták meg a fúrás folytatását. Az általuk kifüggesztett transzparensen a következő felirat látható: „Hands off the Arctic, go beyond oil!”, azaz „El a kezekkel a sarkvidéktől, lépjetek túl az olajon!”

2010. szeptember 1., 21:26

Az aktivistáknak elegendő készletük van ahhoz, hogy néhány napig a sátrakban maradhassanak. Ha sikerrel járnak a munkálatok rövid ideig tartó késleltetésével, a vállalat mérnökei nem tudják folytatni a fúrást, mielőtt a jégtakaró olyan mértékben megkeményedne, hogy az olaj utáni kutatást csak jövő évben lehetne folytatni - közölte a 168 Óra online-nal a Greenapeace.

Az amerikai Sim McKenna –az aktivisták egyike, akik a jéghideg sarkvidéki tenger fölött 15 méterrel függenek- így nyilatkozott: „Távol kell tartanunk az energiavállalatokat a sarkvidékről, és meg kell szüntetnünk az olajfüggőségünket. Ezért fogjuk megakadályozni a fúrást, ameddig csak tudjuk. A Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa mutatta meg nekünk, hogy itt az ideje túllépni az olajon. A fúrótorony, amin függünk, óriási olajlázat robbanthat ki, amely hatalmas fenyegetést jelent a klímának és ennek a rendkívül érzékeny környezetnek.”

McKenna, aki a Mexikói-öböl tisztítási munkálataiban vett részt, mielőtt csatlakozott volna a Greenpeace Esperanza nevű hajójához a Sarkvidéken, így folytatta: „Jelenleg ez a legfontosabb olajfúró torony a világon. Ha meg tudjuk akadályozni az itt folyó olajkitermelést, akkor a következő hetekben vissza tudjuk tartani az olajóriásokat még legalább egy évig, remélhetőleg elég időt nyerve ezzel, amíg az ehhez hasonló mélyvízi fúrásokat az egész világon betiltják.”

Az Esperanzát 9 napja követi egy dán hadihajó, motorcsónakos kommandósok és egy flotta rendőrségi csónak, hogy távol tartsák a fúrótoronytól. A Greenpeace akciója után a fúrást azért kellett leállítani, mert a szabályzat megtilt minden ipari tevékenységet, ha bármi az 500 méteres biztonsági zónán belülre kerül. Jelenleg vulkáni kőzetet fúrnak át, és még nem találtak olajat, aminek következtében hamarosan egy másik fúrási területre költöznének 100 kilométerrel arrébb. Az aktivisták remélik, hogy a keddi akcióval késleltetik, vagy akár megakadályozzák az átköltözést. Az
akciót az alábbi linken lehet nyomon követni: http://www.greenpeace.org/international/en/campaigns/climate-change/energyrevolution/Join-the-Energy-Revolution-crew/

A Greenpeace szerint a legnagyobb probléma az, hogy a világ vezetői csak az olajjal tudják elképzelni a jövőbeni energia- és üzemanyag ellátást ahelyett, hogy a már meglévő tiszta energiaforrások használatát helyeznék előtérbe. Azzal, hogy újabb és újabb eddig érintetlen területeket vonnak be az olajkitermelésbe csak azt idézik elő, hogy a Mexikói-öbölbeli katasztrófához hasonló események mindennapossá válnak majd a jövőben. A feladat adott: Lépjünk túl az olajon!