A dinoszauruszok nyomában


 
Mindenhonnan támadnak a dínók, méghozzá nem is akármilyen technológiai kivitelezésben! A mozikban holnaptól látható a Dinoszauruszok – A Föld urai 3D-ben című animációs film, PlayStation 3-on pedig a kiterjesztett valóság és a PlayStation Move segítségével elevenednek meg az őshüllők, ugyanazt a sztorit feldolgozva. Mi most a PS3-as interaktív mesekönyvet vettük górcső alá. Vajon érdemes egyet gyerekének beruházni karácsonyra?

2013. december 18., 18:42

Merész vállalkozás kisebb gyerekeknek különleges technológiát kidolgozni, hiszen míg a felnőttek tudják, mit vásárolnak, a gyereknél nem tudhatjuk előre, hogy a drága játék tetszeni fog-e neki. A Sony azonban gondolt egy merészet és tavaly megalkotta a Wonderbook nevű interaktív mesekönyvet, amely a PlayStation Eye kamera és Move segítségével életre kel gyermekünk előtt, úgy, hogy közben saját magát és a körülötte megelevenedett mesevilágot is látja a tévében. Ez volt a „kiterjesztett valóság” nevű technológia, amelyet először a Sony a kézben hordozható kis konzolon, PS Vitán készítette el egyszerűbb formában, aztán ugyanez a Wonderbookban teljesedett ki. Tavaly a könyvhöz megjelent a Varázslástan alapfokon (Book of Spells), amely J.K. Rowling, a Harry Potter regények írónőjének közreműködésével készült, idén májusban követte a Diggs Nightcrawler, novemberben pedig a szintén J.K. Rowling univerzumban játszódó Bájitaltan, illetve jelen cikkünk alanya, A dinoszauruszok nyomában.



„Pacsi”, „Boróka” és „Morcos” 

Ahogy maga a Wonderbook is hat éven felüli gyerekeknek készült, A dinoszauruszok nyomában „könyvet” is inkább a lurkók tudják értékelni – hasonlóan a csütörtöktől a moziban megtekinthető Dinoszauruszok – A Föld urai 3D filmhez. Mindkét alkotásban ugyanazok a dínóhősök a „főszereplők”: „Pacsi”, „Boróka” és „Morcos”. Felnőtt füllel talán kicsit idétlenül hangozhatnak ezek a nevek, de akinek hatéves, vagy nem sokkal idősebb gyereke van, annak a csemetéje valószínűleg tágra nyílt szemekkel követi majd a dínók kalandjait, amelyeket moziban tényleg elképesztő realizmussal dolgoztak ki, utána pedig gyermekünk folytathatja az élményt a Wonderbook mesekönyvvel – teljesen magyar nyelven. Amit pedig szülőként végképp érdemes megfontolni, az a tény, hogy a dínós film és interaktív mesekönyv végre tényleg valamilyen hasznos tudásanyagot plántál a gyermekekbe mesés formátumban, ami mérföldkövekkel hatékonyabb, mint amikor az alulfizetett tanár néni, vagy tanár bácsi az iskolai órán, unott hangon beszél az órán az őskor hüllőiről. (Tisztelet a kivételnek persze.)










Sétáljunk a dínókkal?

Nehéz értékelni felnőtt fejjel egy ilyen terméket, amely kifejezetten a fiatalabb korosztálynak készült, kicsit le kell menni alfába és visszatérni hatéves korunkba. A lényeg ugyanis itt nem az, hogy egy olyan vén rájának, mint én, tetszetős legyen a játék, hanem a célpont egy kisiskolás. Ebből a szempontból a játék sikeresen varázsolja el a kisebbeket, hála a tényleg professzionális magyar szinkronnak, a remek grafikának és a sokrétű játékoknak és kvízeknek, amelyek sokat fejlődtek a Varázslástan óta. Az előttünk, a földön fekvő könyv 12 oldala és a kezünkben lévő Move mindig aszerint alakul át, hogy éppen melyik fejezetnél járunk.


Például fosszíliákat áshatunk ki az kisásóvá alakult kontroller mozgatásával, vagy etethetjük a dínókat, vizsgálhatjuk a leleteket, sőt, még egy a dinók közötti párbajt is nekünk kell levezényelnünk. Ami pluszt ad még a játékhoz, az a tény, hogy a benne szereplő dínó és állatkarakterek megegyeznek a „Dinoszauruszok – A Föld urai 3D-ben” filmével, tehát ha elvisszük csemeténket moziba a 3D-s filmet megnézni, akkor otthon folytathatja tovább a dínós kalandot „Pacsival”, meg a többiekkel. Bár maga a játék sajnos nem képes 3D-s megjelenítésre, viszont a kiterjesztett valóság még így is hatalmas élmény, hála a látványos grafikának és annak a ténynek, hogy gyermekünk saját magát látja a TV-ben, miközben az őskori világ megelevenedik körülötte.


„Apaaa! Sikerüüüült!”


Maguk a feladatok nem túl nehezek, és ha netán gyermekünk elakadna, a magyar nyelven kommunikáló narrátor mindig rávezeti a megoldásra, így a játék garantáltan frusztrációmentes. Természetesen a jutalom sem marad el: arany, ezüst, vagy bronz érmék ütik a markunkat egy-egy többé-kevésbé sikeres megoldás után. Hogy azért gyermekünk szellemi képességeit is tesztelje a program, minden fejezet végén kvíz kérdéseket tesznek fel és a jó, vagy rossz válaszok aránya alapján osztja ki a jutalomkártyákat és a pontokat. A könyvben bármilyen irányban lapozhatunk előre, vagy hátra, de érdemes sorban haladni és a türelmetlenebb gyermeket is rávenni, hogy ne szaladjanak előre, mert úgy teljes az élmény, ha egymás után fogadják be a könyvet.  

Karácsonyra ideális ajándék a gyereknek?

A válaszunk egy határozott igen, különösen a mozizás után. Ha még nincs otthon PlayStation 3 konzol, akkor a gép most már sok helyen nyomott áron kapható, a Move és a kamera sem annyira drágák, csak a megfelelő helyen kell megvásárolni, illetve egy teljes Wonderbook szetet is meg lehet vásárolni, amely a tavaly megjelent Book of Spells-t is tartalmazza.  




– Óriási ismeretanyag kicsiknek, nagyoknak
– Szórakoztatva oktat hasznos tudásanyagot
– A Move és a Wonderbook tökéletes kihasználása
– Kreatív feladatok
– Látványos grafika, kiterjesztett valóság élmény




– Egy-két feladat azért kicsit túl könnyű lett
– Kicsit rövid, de még így is rendkívül tartalmas






Herpai Gergely
(BadSector)