A britek fejest ugrottak az ismeretlenbe

Története legnagyobb ütését kapta az Európai Unió: a britek az . A font árfolyama megzuhant, a brit miniszterelnök bejelentette lemondását, de a következmények sokkal messzebbre hatóak is lehetnek. Nem kizárt, hogy Nagy-Britannia megszűnik abban a formájában, ahogy eddig ismertük.

2016. június 24., 11:21

A Bank of England pénteken

bejelentette, minden szükséges intézkedést meghoznak annak érdekében, hogy megvédjék a brit gazdaságot a népszavazás eredménye okozta sokktól.

A brit központi bank már korábban jelezte, hogy az esetleges kilépés jelentős csapás volna a brit gazdaságra nézve, tekintve, hogy az export közel fele az EU-ba irányul. A Bank of England jelentős inflációt is prognosztizált a fontárfolyam várható megrogyása miatt.

A brit jegybank kivár

Az első piaci reakciók hatására a font pénteken több mint 10 százalékot gyengült, emellett az úgynevezett feltörekvő piaci devizák is nyomás alá kerültek, a forint az euróval szemben 322 forintig gyengült. A brit jegybank jelezte, július 14-én esedékes következő üléséig nem avatkozik be, megvárják, hol állapodik meg a fontárfolyam.

Cameron távozik

A bennmaradásért kampányoló David Cameron brit kormányfő bejelentette, hogy a népszavazás eredménye miatt

lemond, de a kormány októberig, a konzervatív párt országos kongresszusáig hivatalban marad. Ez azt jelenti, hogy hivatali utódja fogja menedzselni a kilépést az EU-ból. Cameron nyilatkozatában közölte: a következő hetekben és hónapokban miniszterelnökként mindent megtesz „a hajó stabilizálása” érdekében, de nem hiszi, hogy helyénvaló lenne, ha „kapitányként” ő irányítaná országát annak további útján. Hozzátette: távozási szándékáról péntek reggel tájékoztatta II. Erzsébet királynőt.

Rendkívüli plenáris ülést tart kedden az Európai Parlament

Rendkívüli plenáris ülést tart kedden az Európai Parlament (EP) az uniós tagságról kiírt brit népszavazás eredménye miatt – jelentette be Martin Schulz, az uniós parlament elnöke péntek reggel Brüsszelben, miután megbeszélést folytatott az EP-frakciók vezetőivel.

A plenáris ülésen határozatot fogadnak el a referendum következményeinek pontos felméréséről. Az Európai Parlament aktív szerepet kíván játszani az eljárásban, amelynek során Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból. A testület felkészült rá, hogy minden eszközével hozzájáruljon a konstruktív kiválási folyamathoz – mondta Schulz.

A parlamenti elnök szerint ez nehéz pillanat Nagy-Britannia és az Európai Unió számára egyaránt, ugyanakkor stabilitásra van szükség mindkét oldalon. Először is alaposan fel kell mérni, hogy mik a szükséges következő lépések – hangsúlyozta.

Az Európai Parlament állásfoglalása világos, sajnálatosnak tartjuk a népszavazás kimenetelét, a feleknek azonban tiszteletben kell tartaniuk a sajátjuktól eltérő véleményeket – mondta Schulz, aki szerint meg kell vitatni azt is, hogy miként lehetne jobbá tenni az Európai Uniót, illetve hogyan lehet megvédeni az eurózónát a font árfolyamának zuhanását követő piaci zavaroktól.

Észak-Írország és Skócia kiválhat

Szakértők szerint nem kizárt, hogy jelentős változások következnek Nagy-Britannia alkotmányos rendszerében. Ismét napirendre kerülhet Skócia kiválása, ami mellé felsorakozhat Észak-Írország is, hiszen ott jelentős mértékben támogatták volna a bennmaradást. Észak-Írország esetleges kiválása azért is érdekes lenne, mert egy ilyen lépés után vélhetően egyesülnének Írországgal.

Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense a köztévében azt mondta, egyelőre nem dőlt el, hogy a britek milyen módon szeretnének kiválni az EU gazdasági kooperációjából. Gálik szerint ha a világkereskedelmi szervezet szabályai alapján történő kapcsolatokra törekednek, akkor vámok lesznek például az autóiparukon. Ha a norvég megoldást követik, akkor az Európai Gazdasági Térségen keresztül hozzáengedik a saját piacukat a közös piachoz. Választhatják a svájci modellt is, ebben az esetben viszont a londoni tőzsde érdekeit nem tudnák úgy képviselni, ahogy szeretnék.

A Brexit egyik legfontosabb tanulsága egyelőre, hogy széles tömegeket lehet mozgósítani olyan érzelmi témákkal, mint például a szuverenitás, pedig a mai világban függetlenség nem gyakorolható úgy, ahogy például ötven évvel ezelőtt – mondta Gálik.