A barbadosi történet
Az illegális őssejtkezelés miatt letartóztatott Yuliy Baltaytis korábban a barbadosi IRM klinikán is ténykedett. Az intézetet Matthew Hill, a BBC riportere tényfeltáró rádióriportja nyomán bezárták a hatóságok. A 168 Óra munkatársa, HERSKOVITS ESZTER megkereste Hillt, aki engedélyezte, hogy idézzük riportját.
Az idegrendszeri károsodások kezelése mellett elsősorban szépészeti beavatkozásokra szakosodott St. John-i Vita Nova őssejtklinikára gazdag angolok és amerikaiak ezrei érkeztek. A klinika – így hirdette az intézet – 8–12 hetes abortált magzatokból nyerte az őssejtet a kezeléshez. Az őssejt „forrása” a harkovi kriobiológiai és kriogyógyászati intézet, amely 1992 óta foglalkozik embriókból előállított biopreparátumokkal.
Az ukrán törvények szerint terhességmegszakítás után legálisan felhasználható az abortált embrió orvosi célokra, ha az anya beleegyezik. Csakhogy a LifeSiteNews internetes portál szerint a barbadosi klinikára szánt magzatokat pénzért szerezték az orvosok. Az anyáknak 180 dollárt fizettek a magzatért, vagy akár azért, hogy teherbe essenek.
A BBC szerint Vagyim Lazarjev onkológus a hatóságokkal együttműködve próbálta kideríteni, milyen módon juthatott őssejtekhez a barbadosi klinika. A nyomozás megdöbbentő eredményeket hozott. Nemegyszer – pluszpénzért – arra kérték az anyát, hogy a 12. hét után vetesse el a gyermekét. A „magzatmaffia” egy 20 hetes magzatért 17 ezer dollárt kért a barbadosi klinikától. „Az ukrán törvények tiltják az abortuszt a terhesség 12. hete után. De a terhesség 22. hete után már nem abortuszról, hanem mesterségesen megindított szülésről beszél az orvostudomány” – magyarázta Lazarjev. Aki szerint a magzatokat már a születés utáni percekben feldarabolták. „Az így nyert agysejtek és a belső szervek szövetei jóval értékesebbek az őssejtkereskedők számára.”
2002-ben egy ukrán jótékonysági szervezet aktivistája, Tatjana Zaharova több olyan anyát is megkeresett, akik egybehangzóan állították: egészséges gyereknek adtak életet, de az újszülöttet sosem láthatták. Matthew Hill 2006-ban találkozott Tatjanával. A 26 éves Szvetlana elmondta nekik: 2002-ben szülte első gyermekét a harkovi 6-os számú klinikán. A szülés után az orvosok közölték vele: a magzat már halott volt. A gyereket kivitték a szülőszobából, az anya nem hallhatta, felsírt-e. „Hiába kértem, könyörögtem, nem mutatták meg” – mondta az asszony Hillnek.
A 27 éves Aljona Sztulnyevát terhessége utolsó hetében szintén a 6-os számú szülészeti klinikára vitték. Az orvosok mesterségesen indították be a szülést. Az újszülöttet elvitték: az anyának azt mondták, másnap láthatja. Ám másnapra a kislány meghalt – közölték vele. Aljona és férje hivatalról hivatalra járt, hogy kiderítse, mi történt gyermekükkel. Egy idő után ajánlatot kaptak a kórházból: nagyobbra cserélik kétszobás lakásukat, ha abbahagyják a nyomozást.
A harkovi eseteket az Európa Tanács is vizsgálta 2005-ben: az ET svájci megbízottja, Ruth Gaby Vermont Mangold több érintett anyával is találkozott, mielőtt megírta jelentését. Amely „virágzó gyerekkereskedelemről” szólt. Mangold biztos volt abban: a gyerekek szerveit őssejtkezelésre használták fel.
2003-ban Tatjana Zaharova nyomására Harkov 17-es számú temetőjéből – itt helyezik el a halva született gyerekek tetemeit – harminc testet exhumáltak. Zaharova koronatanúként lehetett jelen, s filmre vehette az exhumálást. A videón látható: a gyerekek testét szétdarabolták, hiányoztak a belső szervek és az agy.
A gyanú tovább erősödött, hogy a szerveket őssejtkezelés céljából távolították el.