300 éves a meisseni porcelán
A 18. sz.-i alkimista aranyat ígért a hercegnek – azután sokat érő dísztárgyakkal szolgált helyette. Európában a szászországi Meissenben először sikerült porcelánt gyártani. A manufaktúra fennállásának 300. évfordulóját ünnepli és korunk felé nyitva küzd fennmaradásért.
Johann Friedrich Böttger a 18. sz. elején azt ígérte Erős Ágost szász választófejedelemnek, hogy értéktelen anyagokból aranyat állít elő. Miután azonban ez neki sem sikerült, inkább egy sikeresebb feltalálóval, Ehrenfried Walther von Tschirnhaus-szal állt össze, hogy megfejtsék a porcelán előállításának titkát. S ez a kínaiak után sikerült is nekik: 1708 az európai porcelán születésének éve. Erős Ágost, mint megbízó,1710 –ben bejegyeztette az előállítás jogát s mindent megtett, hogy a páratlan módszer titokban maradjon.
Akkor választották védjegyükként a keresztezett kardokat. A kobaltkék, hagyma-mintás meisseni porcelán étkészletek, a virágos díszítésű színes szobrok, vázák, egyéb dísztárgyak hamarosan világszerte ismertté, keresetté váltak.
Megalapították a Lengyel Királyság és a Szászországi Választófejedelemség Porcelán Manufaktúráját, amely egy századdal később már csak a szász udvaré volt, sőt: azután átment a fejedelem tulajdonából az államéba. Amelyben azóta is van, bár különböző neveken. A Drezda közelében fekvő város az NDK-hoz tartozott, ott a VEB, az állami üzemek szokásos meghatározását viselte és sok kemény devizát hozott. 1991 óta pedig Meisseni Állami Porcelán Manukfaktúra Kft.-nek hívják.
Nehéz idők – nyitás a kor ízlése felé
Amelynek a helyzete történetének 300. évében nem a legrózsásabb. Az NDK-időkben 1.800-an dolgoztak ott, napjainkban ezerrel kevesebben, mert csökkent a kereslet a drága, egyedi porcelán-tárgyak, készletek iránt. Feltehetően azért is, mert a fiatalabb nemzedékek nem tartják korszerűen berendezett otthonukba illőnek ezeket a „régimódi”, hagyományos tárgyakat. Meissen ezért – a tradíciók ápolása mellett – új utakat keres. Amelyek nem is mindig újak: a drezdai királyi kastély egyik látványossága a „Fürstenzug”, a világ legnagyobb, 25.000 meisseni porcelán-táblából kirakott kerámia-képe.A fugák nélkül elhelyezett táblák remekül állják az idő viszontagságait s erre épít most Meissen: a forgalom 60 százalékát már szállodák, irodaépületek falainak, elegáns fürdők, fürdőszobák falainak burkolására szolgáló termékek teszik ki. Napjaink formáival, színeivel. Egyúttal tervezőik sikerrel ötvözik a gazdag hagyományt a mai kor igényeivel. Így lesz némi módosításokkal a barokk kézmosó-edénykéből modern müzli-csésze, a 150 éves kávés-készletből „Espresso dell’arte” néven mai utóda. Van már a választékban sushi-készlet és az olasz pasta tálalására alkalmas tányér – s mindjárt 40 százalékkal emelkedett a 35 év alatti vásárlók száma a boltokban.