1 év

2012. május 19-én elindul az első fáklyavivő, kezében az olimpiai lánggal, hogy 8 000 egymást váltó futó segítségével és 70 nap elteltével beérjen a láng a londoni olimpiai stadionba, a megnyitó ünnepségre. A staféta pontos útvonalát most tervezik, de már lehet jelentkezni fáklyavivőnek.

2011. május 18., 20:47

Szerző:

Az útvonal kialakításában fő szempont, hogy a láng bejárja az egész Egyesült Királyságot, megmutatva az ország természeti szépségét, tájait, kultúráját, történelmi helyszíneit és városait. Lord Sebastian Coe, az egykor híres atléta, kétszeres olimpiai bajnok, a 2012-es londoni olimpia szervezőbizottságának elnöke így nyilatkozott: „A stafétafutás a fáklyával kiváló alkalom arra, hogy megmutassuk, kik vagyunk és hol élünk.”

A tervezők arra is gondoltak, hogy bármikor és bárhol jár éppen a láng, a lakosság 95%-a egy órán belül elérhessen az adott helyszínre, mert azt szeretnék, hogy: "ez az olimpia mindenkié legyen, az emberek házának a küszöbéig érjen."



A békét, egységet és barátságot jelképező olimpiai láng Land’s Endből, Cornwallból indul, amely Nagy-Britannia és egyben Anglia dél-nyugati csücske, és eljut egészen az északon fekvő, Külső-Hebridákig. A tervek között szerepel, hogy a lángot átviszik Dublinba is, valamint hat szigetre, köztük Jerseyre, Isle of Manre és Shetlandre.

A szervezőbizottság azt szeretné, ha a 8 000 fáklyavivő fele 12-24 év közötti fiatal lenne. A másik felét olyan emberekből választják majd ki, akik valamilyen különleges teljesítményt vittek véghez vagy sokat tettek a saját, helyi közösségük érdekében. A futók kiválasztásához regionális zsűriket állítanak fel, akik segítenek a végleges döntés meghozatalában.

Lord Sebastian Coe, aki maga is fáklyavivő volt a tavalyi vancouveri Téli Olimpián, azt reméli, hogy a váltófutás mindenkit ugyanazzal a büszkeséggel fog eltölteni, mint amit ő érzett Kanadában. „A láng szinte kitapintható. Láttam azokon az olimpiai játékokon, amelyeken versenyeztem és amelyekben dolgoztam” – mondja Coe.