Vészforgatókönyv: 20 volánbusz érkezett konvojban Devecserre
Vasárnap este Devecserbe érkezett a Kisalföld Volán 20 autóbusza; szükség esetén ezekkel a járművekkel evakuálnák a lakosságot az iszapkatasztrófa által sújtott területről. Érkeztek jó hírek is a térségből: javul a Marcal vízminősége.
A volánbuszokat a cég a tartalékkeretéből küldte Devecserre, így azok nem fognak hiányozni a győri tömegközlekedésből – mondta Mihályka Imre, a cég személyszállítási igazgatója.
Eközben nem javul a legsúlyosabb állapotban Győrbe szállított vörösiszap-sérült állapota – közölte a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főigazgató főorvosa hétfőn az MTI-vel. A testfelületének több mint 70 százalékán sérült idős embert már a múlt héten le akarták venni a lélegeztetőgépről, de a jelen állás szerint nem tudni, hogy ezt mikor tehetik meg – mondta Tamás László János. A másik két – bőrének 10-15, illetve 20-25 százalékán – sérült ember állapota javul; előbbin már végrehajtottak egy kisebb műtétet, utóbbinál a napokban terveznek egy beavatkozást.
Az is kiderült, a Levegő Munkacsoport már 2003-ban jelezte a kormánynak, hogy a timföldgyár mellékterméke súlyos katasztrófát idézhet elő.
A vörösiszap-tározók létezéséről a magyar lakosság jelentős része csak október elején szerzett tudomást. Katasztrófa kellett ahhoz, hogy a már hét éve kongatott vészharangot meghallja valaki. Hazánkban a képződő toxikus hulladékok közül mennyiségben messze kiemelkedik a vörösiszap. A Levegő Munkacsoport már 2003 óta jelezte az előre látható bajt a kormánytagoknak, kormánytisztviselőknek eljuttatott anyagaiban – írja a Le Monde Diplomatique magyar változata a „Vörösiszap-katasztrófa: a vadkeleti privatizáció hozadéka?” című cikkében.
Egy teljes ház becsült építési költségével, 30 millió forinttal járul hozzá Vásárhelyi Gábor, Bartók Béla jogutódja a Magyar Kármentő Alaphoz. A jogutód az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleménye útján kéri mindazokat, akik megtehetik, hogy járuljanak hozzá a vörösiszap károsultjainak megsegítéséhez. "Felhívom azokat, akik megtehetik, hogy jelképesen építsünk egy-egy házat földönfutóvá lett magyar honfitársainknak" - olvasható Vásárhelyi Gábor közleményében.Bartók Béla jogutódja hozzátette: ma, amikor elkeseredett harc folyik a még tönkre nem ment értékek megmentéséért, amikor egy nagyközség és egy város vált szinte teljesen lakhatatlanná, nincs helye annak, hogy a segítségnyújtáson gondolkodjunk.
Végre érkeznek jó hírek is az iszapkatasztrófa sújtotta térségből: az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság mérései szerint javult a Marcal vízminősége. A Rába, a Mosoni- és az Öreg-Duna a szennyezés előtti állapotban van.
Jelenleg négy helyen kezelik légbefúvással a vizet, hogy a gipsz jobban oldódjon benne. A víz pH-értéke fokozatosan javul, a koroncói duzzasztónál vasárnap este mért érték 8,18 volt. Csütörtök délben ez az érték még 10,7 körüli volt.
(forrás: kisalfold.hu/MTI/hirado.hu/magyardiplo.hu)